2016. gada 26. septembrī tika pilnībā pabeigts un atklāts mākslinieka Ojāra Pētersona trīsdaļīgs mākslas objekts “Lielā vāze”.
Mākslas objekts “Lielā vāze” ir vienots veselums, kas sastāv no trīs daļām: vāzes, kuras lielākā daļa atrodas pie Gaismas pils, bet viena ceturtdaļa - pie Rīgas Stradiņa universitātes galvenās ēkas (Rīgā, Dzirciema ielā 16) un nodrukātas grāmatas. Objekta āra daļu virsma noklāta ar keramisku mozaīku, kas atspoguļo Garlība Merķeļa tekstu – uz katras no vairāk nekā 14 000 keramikas plāksnītēm izvietots viens burts. Objekta “Lielā vāze” pirmā daļa - "Lielā Vāze. 3/4" - tika uzstādīta 2014. gadā pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas.
2016. gadā pilnībā pabeigts trīsdaļīgs lielformāta mākslas objekts "Lielā vāze". Un apskatei kļuva pieejama tā otrā daļa - "Lielā vāze 1/4". 2021. gada vasarā šis mākslas objekts nonācis tam sākotnēji iecerētajā mājvietā pie Rīgas Stradiņa universitātes galvenās ēkas (Dzirciema ielā 16) - blakus filantropa, ārsta un uzņēmēja Borisa Tetereva alma mater. Iepriekš “Lielā vāze 1/4" atradās pagaidu mājvietā – pusaplī pie Akmens tilta un AB dambja.
Objekta trešo un pēdējo daļu veido Garlība Helviga Merķeļa darba “Vidzemes senatne” fragmenta publikācija latviešu, angļu, franču, vācu, spāņu un krievu valodā. Tā ir pieejama Latvijas bibliotēkās.
“Jebkurš varēs domās šīs daļas savienot kopā, piepildot ar savu saturu,” stāsta mākslinieks Ojārs Pētersons. “Mākslas objekta tapšanas iedvesmas avots – Garlība Helviga Merķeļa grāmata “Vidzemes senatne”, kura dēvējama drīzāk par 18. gadsimta laikmetīgo mākslu, nevis vēstures liecību par tā laika latviešiem.”
Mākslas darbs ir plaši interpretējams. “Vāzes granīta iekšpuse norāda uz mūsu platuma grādiem, lauku vidi, savukārt keramikas ārpuse ar Merķeļa teksta fragmentu akcentē eiropeiskās kultūras uzslāņojumu un vēsturisko pieredzi, ko apliecina arī vāzes forma,” skaidro kuratore Helēna Demakova.
Mākslas darbs “Lielā vāze” ir viens no godalgotajiem projektiem fonda rīkotajā konkursā “Rīga smaida” 2013. gada pavasarī. Mākslas darbu LNB ārtelpā akceptēja LNB mākslas ekspertu komisija, taču gala vārds piederēja arhitektam Gunāram Birkertam.
Ojārs Pētersons (1956) 1980. gadā ir absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Dizaina nodaļu un kopš 1990. gada ir pasniedzējs LMA Vizuālās komunikācijas nodaļā.
Māksliniekam Ojāram Pētersonam ir liela pieredze publisku mākslas darbu tapšanā Latvijā, Somijā, Zviedrijā un Vācijā. 2014. gada augustā tika atklāta viņa oranžā skulptūra “Tilts pāri jūrai” Vācijas pilsētā Ekernferdē, kas arī sastāv no divām daļām. Rīgas daļa atrodas topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja mākslas darbu krātuvē – tai nepieciešams atrast piemērotu vietu Rīgas pilsētvidē.