Svinot izcilā dzejnieka un rakstnieka Aleksandra Čaka 120. jubileju, 2021. gada 14. oktobrī atklāts mākslinieka Vilipsōna un radošās komandas veidotais A.Čaka piemiņas cilnis. Atklāšanas datums nav izvēlēts nejauši. Lai arī pēc jaunā stila dzejnieka dzimšanas diena svinama 27. oktobrī, pēc vecā kalendāra A.Čaks nāca pasaulē tieši 14. oktobrī, 1901. gadā.

Šis ir vēl viens ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu tapušais mākslas objekts pilsētvidē, kas vienlaikus iezīmē ikvienam A.Čaka daiļrades cienītājam svarīgu kultūrvēsturisku vietu - cilnis atrodas Rīgā, pie A.Čaka muzeja ieejas durvīm (Rīgā, Lāčplēša ielā 48).

Piemiņas ciļņa vadmotīvs ir meklējams dzejolī “Pilsētas zēns” (Es no torņiem un skursteņiem mācījos / Vēl pirms miršanas debesīs kāpt) un tagad ietērpts mākslinieka Vilipsōna veidotajā bronzas mākslas objektā.

A.Čaka piemiņas ciļņa uzstādīšanai izvēlētais nams ir saistīts ar daudziem priecīgiem un skumjiem brīžiem dzejnieka dzīvē. Šajā namā Aleksandrs Čaks dzīvoja un strādāja no 1937. līdz 1950. gadam. Tas ir laiks, kad A.Čaks daudz raksta, tiek publicēts, tiek atzīts un novērtēts. Taču tas ir arī laiks, kad pasaulē plosās 2. Pasaules karš un vēlāk - smagais pēckara laiks, kas atspoguļojas arī literāta daiļradē.

 

SAISTĪTĀS ZIŅAS:

ŠEIT DZĪVO ČAKS. RĪGĀ ATKLĀTS DZEJNIEKAM UN RAKSTNIEKAM VELTĪTS CILNIS. 14.10.2021.

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.