No 2018. gada 24. februāra līdz 8. aprīlim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Lielajā zālē norisinājās Alekseja Naumova personālizstāde “Nebeidzamā ainava”. Ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu tapusī izstāde “Nebeidzamā ainava” kļuva par apjomīgāko Alekseja Naumova retrospekciju.

Aleksejs Naumovs līdzšinējā četrdesmit gadu radošajā darbībā ir nostiprinājis pārliecinošu rokrakstu, kas atpazīstams ikvienam aktīvam mākslas interesentam. Vērtējot viņa pēdējā divdesmitgadē radītās daudzveidīgās Latvijas un teju vai visas pasaules ainavas, nereti meistars tiek dēvēts par izcilāko mūsdienu latviešu plenēristu.

Aleksejs Naumovs. Foto: Didzis Grodzs

Ainavu Alekseja Naumova izpildījumā vairs nevar uztvert kā pasīvu refleksiju, kas mākslinieciski atspoguļo apkārtējo pasauli. Tā ir ieguvusi aktīvas un atbildīgas rīcības instrumenta vērtību, ļaujot autoram un skatītājam līdzdarboties, estētiski konstruējot mūsdienu cilvēka vidi. Šajā ietvarā atklājas gleznotājam būtiskais mirklis, jo acīmredzami var notvert skaņu, ko veido ne tikai arhitektūra kā sastingusi mūzika, bet arī koku ritmi, kontrastu saspēle vai saklausītie bērnu smiekli parka ielokā.

Izstādē tika apkopotas gan autora agrīnās kompozīcijas, gan darbi no privātkolekcijām. Šie audekli atsedz dažādus Alekseja Naumova daiļrades posmus un nozīmīgākos darbības virzienus, aicinot izsekot līdzi tām kvalitātēm, ko lielākā daļa mākslas cienītāju labi pazīst. Nerimstošais krāsu prieks atpazīstams Burano pilsētas ainavās vai gaismas pielietajos Franču Rivjēras skatos. Ekspozīcijā mākslinieka virtuozais rokraksts atklājās arī citos medijos, piemēram, keramikā, ilustrācijā vai iespiedgrafikā.

Izstādi bagātināja arī citas norises. Tostarp glezniecības un ilustrāciju meistardarbnīcas bērniem un pieaugušajiem Alekseja Naumova vadībā, divas īpašas ekskursijas-sarunas, ko vadīja pats eksponēto darbu autors un projekta kuratore Antra Priede-Krievkalne. Lai paplašinātu izceltās tēmas kontekstu, mākslas zinātniece Helēna Demakova uzstājās ar lekciju par mūsdienu Latvijas un Rietumu ainavas iezīmēm, savukārt Austra Avotiņa raksturoja Alekseja Naumova individuālo stilu, analizējot viņa ietekmju loku mākslas vēsturē.

PAR MĀKSLINIEKU

Aleksejs Naumovs (Алексей Наумов) dzimis 1955. gadā, absolvējis Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu, Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļu profesora Induļa Zariņa vadībā un radošo aspirantūru profesora Eduarda Kalniņa meistardarbnīcā. Bijis Francijas valdības stipendiāts (Université Paris I Sorbonne – Arts Plastiques, Cinéma et Sciences de l’ArtÉcole nationale supérieure des beaux-arts de Paris), studējot glezniecību Parīzē.

Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, rektors (2007–2017). Aktīvs Latvijas kultūras darbinieks, daudzu žūrijas komisiju loceklis, bijis LR Kultūras vēstnieks Francijā un viesprofesors vairākās Eiropas mākslas augstskolās. Bijis iniciators, vadītājs, apmaiņas programmu un izstāžu kurators dažādos sadarbības projektos mākslā Itālijā, Francijā, Japānā, Vācijā, Austrijā, Nīderlandē, Spānijā, Grieķijā, Krievijā, ASV un citviet.

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.