Atzīmējot Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA desmit gadu jubileju, no 2021. gada 21. augusta līdz 21. novembrim, sadarbībā ar pasaulslaveno Ufici galeriju (Florence, Itālija) skatāma itāļu mākslas izstāde “Pašatklāsme. Tintoreto, Omars Galljāni, Lorenco Puljizi”. Izstādes centru veido renesanses izcilā venēcieša Tintoreto glezna “Jauna vīrieša portrets”, kas Rīgā aplūkojama pirmo reizi. Šī izstāde tiek rīkota ar Borisa un Ināras Teterevu fonda, kā arī Itālijas Republikas vēstniecības Latvijā atbalstu.

Omars Galljani. Pašportrets ar zvaigznēm. 2021. Koks, zīmulis. 107 x 127 cm. Fragments // Lorenco Puljizi. Pasludināšana. 2020. Audekls, eļļa. 300 x 200 cm. Fragments.

“Rīgas Biržas tēls nenoliedzami saistīts ar Itāliju, kas atspoguļojas arī krāšņajās Venēcijas palaco formās celtajā ēkā, tāpēc bija skaidra izvēle arī jubileju, gluži tāpat kā muzeja telpu atklāšanu, iezīmēt ar itāļu kultūras klātbūtni. Ja pirms desmit gadiem tā bija Berengo studijas stikla objektu kolekcija “Glasstress Riga” un gadu vēlāk Dmitrija Gutova darbs “Gondola” muzeja ātrijā, tad šogad tā būs laikmetīgās un klasiskās mākslas saspēle izstādē “Pašatklāsme”, kas tiek veidota sadarbībā ar pasaulslaveno Ufici galeriju (Galleria degli Uffizi), un nebūtu iespējama bez Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalsta. Pēc desmit gados piedzīvotā mēs pavisam droši varam teikt – mēs un Borisa un Ināras Teterevu fonds esam draugi lieliem sapņiem un lieliem projektiem,” teic Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja Daiga Upeniece.

Borisa un Ināras Teterevu fonds ir ilggadējs Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA sadarbības partneris, bagātinot Latvijas mākslas vidi ar izcilām izstādēm un citiem mākslas notikumiem. “Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA ir kultūrtelpa ar augstas kvalitātes zīmogu, un esam pagodināti atkal sadarboties augstvērtīgu izstāžu rīkošanā. Mūsu sadarbības rezultātā esam spējuši rīdziniekiem piedāvāt tādas izcilas izstādes, kā “Provansas valdzinājums” (2015) un “Prado 12 raksturi” (2017), un tagad esam pagodināti iepazīstināt muzeja apmeklētājus ar itāļu mākslu izstādē “Pašatklāsme”,” atzīst mecenāte Ināra Tetereva.

Itālijas mūsdienu mākslinieki Omars Galljāni (Omar Galliani) un Lorenco Puljizi (Lorenzo Puglisi) skatītājus iepazīstina ar speciāli izstādei radītām lielformāta kompozīcijām, kuru ieceres un māksliniecisko izteiksmes līdzekļu izvēle sakņojas Itālijas glezniecības tradīcijās. Abi mākslinieki ir jau vairakkārt veidojuši kopizstādes Itālijā – Milānas Museo Francesco Messina (2018), Neapoles Pio Monte della Misericordia muzejā (2017) un Sicīlijas Laikmetīgās mākslas muzejā Palazzo Riso, Palermo (2016), tāpēc izstāde Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA uzskatāma par mērķtiecīgu turpinājumu viņu radošajai sadarbībai.

Katrs autors izstādē parāda septiņus darbus, kas veido dialogu par viņiem tik svarīgām esības vērtībām – cilvēka vieta pasaulē, skaistais un vērtīgais, draudi un bailes, drosme un mīlestība. Lai arī Galljāni un Puljizi mākslinieciskie rokraksti ir krasi atšķirīgi, tos apvieno uzticība Itālijas dižo renesanses meistaru mākslinieciskās patiesības meklējumu ceļam.

Pašatklāsme un būtiskā meklējumi uzskatāmi dominē Galljāni zīmējumu un gleznojumu sižeta elementu, fona un detaļu mijiedarbes trauslumā un delikātumā. Toties Puljizi daiļradē renesanses meistaru mantojumam ir īpaša loma – viņa pašatklāsme sakņojas parafrāzēs par pagātnes gleznotāju kompozīcijām. Viņa gleznās uz monohroma, sulīgi melna fona ar skaudriem, bagātiem triepieniem izcelti mākslinieka izvēlēto dižmeistaru kompozīcijās gaismas akcentēti fokusa elementi – sejas, rokas, siluetus, tērpu krokas.

Abus māksliniekus vieno uzskats, ka pagātnes lielie skolotāji ir neizsmeļams iedvesmas avots gan mākslā, gan veidā, kā māksliniekam ir jākalpo savam talantam, tāpēc izstādes centru veido renesanses izcilā venēcieša Tintoreto (Jacopo Comin, Tintoretto,1518 – 1594) “Jauna vīrieša portrets”, kas, pateicoties sadarbībai ar Ufici galeriju Florencē, pirmo reizi skatāms Rīgā.

Izstāde ir lieliska dāvana gan renesanses glezniecības, gan laikmetīgās mākslas cienītājiem Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA desmit gadu jubilejā.

 

SAISĪTĀS ZIŅAS:

“PAŠATKLĀSME” RĪGAS BIRŽĀ TURPINĀS. 29.09.2021.

ITĀĻU MĀKSLINIEKI ATKLĀJ RĪGAS BIRŽAS DESMITĀS JUBILEJAS IZSTĀDI. 20.08.2021.

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.