2022. gada 18. novembrī atklāts ar Borisa un Ināras Teterevu fonda finansiālu līdzatbalstu tapušais taktilais Brīvības piemineklis. Tas veidots, lai vienu no mūsu valsts galvenajiem simboliem varētu ar taustes palīdzību iepazīt arī neredzīgi un vājredzīgi cilvēki. Atsaucoties aicinājumam, fonds veltīja taktilā Brīvības pieminekļa izveides pabeigšanai nepieciešamo summu.

Šis ieguldījums turpina Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu iecerēm, kas saistītas ar Latvijas tautas brīvības un neatkarības simbolu. 

2021. gada 18. novembrī ar mecenātes Ināras Teterevas atbalstu iemirdzējās trīs zeltītas Brīvības pieminekļa zvaigznes. Viņas ziedojums sniedzis iespēju iegādāties divus īpašus gaismas ķermeņus, kas gaismā ceļ un zelta zvaigznēm ļauj mirdzēt arī diennakts tumšajā laikā.

Trīs zvaigznes, ko Brīvības tēls jaunas sievietes veidolā ceļ debesīs, simbolizē Latvijas vēsturiskos novadus – Kurzemi, Vidzemi un Latgali. Arī izcilais tēlnieks Kārlis Zāle savu Brīvības pieminekļa metu bija nosaucis - “Mirdzi kā zvaigzne!”. Borisa un Ināras Teterevu fonda dibinātāja, mecenāte Ināra Tetereva šim mērķim veltījusi nozīmīgu ziedojumu – 20 000 eiro.

“Brīvības piemineklis ir mūsu tautas brīvības un neatkarības simbols. Pirms gandrīz deviņdesmit gadiem tas tika uzcelts, pateicoties Latvijas iedzīvotāju ziedojumiem – Brīvības piemineklis bija kā simbols ticībai Latvijas nākotnei. Esmu pagodināta, ka man tika dota iespēja piešķirt finansējumu tieši trīs zelta zvaigžņu izgaismošanai, un esmu pārliecināta, ka tās spēs izgaismot mūsu valsts un mūsu cilvēku turpmāko ceļu vispārējas labklājības un izaugsmes vārdā,” teic mecenāte Ināra Tetereva.

Izgaismošanas projekta attēls. Publicitātes foto.

Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda valdes priekšsēdētājs, eksprezidents Valdis Zatlers atzīst, ka Borisa un Ināras Teterevu fonda ziedojums sasniegs ikkatru iedzīvotāju un Rīgas viesi, kas diennakts tumšajā laikā, esot pie pieminekļa, vērs skatu augšup. Tagad Brīvības pieminekļa trīs zvaigznes mirdz arī tumsā.

Īpašos gaismekļus Brīvības pieminekļa zvaigžņu izgaismošanai ražo viens no pasaulē atzītākajiem uzņēmumiem “Color Kinetics”, kas specializējas arhitektonisko gaismu ražošanā. Gaismekļi īpaši pasūtīti pēc Latvijas gaismas speciālistu norādījumiem, tiem ir izteikti šaurs leņķis, gaismekļu stabi atrodas nostāk no Brīvības pieminekļa Vecrīgas pusē, lai to stari akcentētu Brīvības pieminekļa trīs zelta zvaigznes.  

Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalsta vēsture iecerēm, kas saistītas ar mūsu tautas brīvības un neatkarības simbolu, sākās 2015. gadā.

Toreiz, par godu Latvijas proklamēšanas dienai un Brīvības pieminekļa 80. gadadienai, tapis mākslas projekts “Ieskaties acīs BRĪVĪBAI”. Tajā Latvijas Mākslas akadēmijas jaunie mākslinieki un mācībspēki šķietami rotaļīgā formā iemūžinājuši to, ar ko lepojas, – brīvību, savu piederību Latvijai, tās kultūrai un mākslai. Mākslinieku pašbildes ar Latvijas valstiskuma, tautas vienotības, neatkarības, brīvības un nacionālās mākslas simbolu toreiz tapušas 42 metru augstumā. Pirmo reizi Latvijas fotomākslas vēsturē Brīvības piemineklis fotografēts šādā rakursā. 

 

SAISTĪTĀS ZIŅAS:

LAI BRĪVĪBA MIRDZ! 10.11.2023.

ATKLĀTS TAKTILAIS BRĪVĪBAS PIEMINEKLIS. 18.11.2022.

AR MECENĀTES INĀRAS TETEREVAS ATBALSTU IZGAISMOS BRĪVĪBAS PIEMINEKĻA ZVAIGZNES. 08.11.2021.

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.