Ar Borisa un Ināras Teterevu fonda gādību pie lasītājiem 119 novadu un pilsētu publiskajās bibliotēkās nonākuši seši unikāli izdevumi. To autori ir pazīstami ikvienam lasītājam – Ojārs Spārītis, Vaira Vīķe-Freiberga, Imants Freibergs, Aija Odiņa, Ojārs Pētersons, Aivars Vilipsōns, Dita Rietuma un Normunds Naumanis.

Grāmatu dāvinājumi Latvijas bibliotēkām papildina fonda mākslas un kultūras programmas. Un ciešā sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku dod iespēju šīs grāmatas piedāvāt plašam lasītāju lokam.

Attēlā: Ojārs Spārītis. Foto: Jānis Brencis

2024. gadā pie lasītājiem nākusi Ojāra Spārīša grāmata “Akadēmiskie dialogi par zinātni un dzīvi”. Ojārs Spārītis no 2012. gada līdz 2024. gadam veica Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) prezidenta un viceprezidenta pienākumus. Šajā grāmatā iekļautas vairāk nekā 30 O.Spārīša intervijas, kas tapušas 2021.-2024. gada laikā, sarunājoties ar akadēmiskās elites pārstāvjiem. Četros gados ir intervēti dažādu nozaru zinātnieki - akadēmiķi, korespondētājlocekļi, LZA Ārzemju un Goda locekļi, augstskolu mācībspēki un profesori. Aicinām aplūkot grāmatu arī elektroniski, uzspiežot uz saites.

 

“Trejādas saules. Mitoloģiskā Saule” un “Laima. Mūža licējiņa”. Publicitātes foto.

2016. gadā pie lasītājiem nonāca Vairas Vīķes-Freibergas grāmata “Trejādas saules. Mitoloģiskā Saule” – piecu sējumu un daudzu gadu pētījuma par Saules dainām noslēdzošais darbs. Savukārt Imanta Freiberga veidotā izlase “Laima. Mūža licējiņa” aptver 2220 tautas dziesmas, kurās parādās Laimas, Laimes vai laimes vārds, sniedzot plašu pārskatu par šo tēlu.

“Lielā vāze. ¾” pie LNB ēkas. Foto: Ieva Makare, LETA

Grāmata kā konceptuāla mākslas darba daļa. Mākslinieka Ojāra Pētersona mākslas darba “Lielā Vāze” lielākā daļa – “3/4” atrodas pie Gaismas pils, bet “1/4” - Akmens tilta pakājē pie AB dambja. Objekta āra daļu virsma noklāta ar keramisku mozaīku, kas atspoguļo Garlība Merķeļa  tekstu no “Vidzemes senatne” – uz katras no vairāk nekā 14 000 keramikas plāksnītēm izvietots viens burts.

 

Neatņemama mākslas darba sastāvdaļa ir arī mākslinieka veidots izdevums ar Merķeļa teksta fragmentu, kas kopš 2016. gada ar fonda atbalstu pieejams Latvijas publiskajās bibliotēkās. Fragmenta publikācija ir latviešu, angļu, franču, vācu, spāņu un krievu valodās.

Borisa un Ināras Teterevu mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 2015 ietvaros pie lasītājiem nonāca Ditas Rietumas un Normunda Naumaņa grāmata „500 visu laiku filmu filmas”. Tajā - esejas par filmām, kas ir veidojušas kino vēsturi kopš tā dzimšanas līdz pat mūsdienām. Grāmata nonāk arī Latvijas Kultūras akadēmijā, kurā studē topošie kino industrijas speciālisti.

Aijas Odiņas grāmata. Foto: LETA

Bibliotēkas krājumus papildināja Aijas Odiņas “Labas uzvedības grāmata” (2014) un “Lietišķās un oficiālās uzvedības grāmata” (2011). Tajās apkopota plaša ārvalstu etiķetes un diplomātiskā pieredze un vēsturiskie materiāli. Lasītājs uzzina par etiķeti un protokolu, sākot no iepazīšanās, apģērba kultūras un galda etiķetes līdz lietišķās saskarsmes kultūrai. Šīs grāmatas dāvinātas arī Latvijas Universitātes bibliotēkām, bagātinot lietišķo etiķetes un protokola kursu klausītāju literatūras klāstu (sk. fotogaleriju).

 

 

2012. gadā bibliotēkās nonāk Aivara Vilipsōna mākslas albums, kurā apkopotas 143 grafikas. Ingrīga Burāne stāsta: “Šī ir unikāla grāmata, jo pirmo reizi vienkopus dota iespēja iedziļināties mākslinieka sniegtā atskatā uz teju 30 gados veikto mākslas veidā, kuru viņš izkopis patstāvīgi.

Tajā iedziļinoties, lapu pēc lapas pāršķirot, varēsiet vismaz daļēji iepazīt vienu no spilgtākajām mūsdienu Latvijas mākslas personībām, paturot prātā, ka katra lielformāta lapa tapusi tikai vienā eksemplārā.”

Dāvinājums projektā “Izcilie mākslas meistari – pagātne un mūsdienas”. Foto: Ieva Makare, LETA

Turklāt Latvijas Nacionālās bibliotēkas kultūras un mākslas krājumu papildina dāvinājumi projektā “Izcilie mākslas meistari – pagātne un mūsdienas”. Tā ietvaros pieeja ir strikti konceptuāla — tika iegādāti tie izdevumi, kas atspoguļo redzamākos un nozīmīgākos 20. gadsimta otrās puses un 21. gadsimta laikmetīgās mākslas procesus. Akcents likts uz personībām un tām veltītiem monogrāfiskiem izdevumiem, tāpat arī uz tiem Eiropas mākslas vecmeistariem, kuri ietekmējuši laikmetīgās mākslas meistarus.

SAISTĪTĀS ZIŅAS:

LATVIJAS NACIONĀLAJĀ BIBLIOTĒKĀ - IZCILU MĀKSLAS IZDEVUMU KOLEKCIJA. 28.11.2017.

PAR IZCILAJIEM SASNIEGUMIEM ZINĀTNĒ GODINA ARĪ VAIRU VĪĶI-FREIBERGU/ 16.02.2017.

NACIONĀLAJĀ BIBLIOTĒKĀ – MĀKSLAS IZDEVUMU JAUNIEGUVUMU IZSTĀDE. 05.01.2017.

PILNĪBĀ PABEIGTS TRĪSDAĻĪGS LIELFORMĀTA MĀKSLAS OBJEKTS “LIELĀ VĀZE”. 27.09.2016

119 PAŠVALDĪBU BIBLIOTĒKĀS NONĀK VAIRAS VĪĶES-FREIBERGAS “SAULES DAINAS”. 19.05.2016.

 

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.