Ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu vēsturiskajā Dzintaru koncertzālē īstenota virkne pasākumu, kas bagātina tās kultūrvēsturisko vērtību. Koncertzāles Mazajā zālē skan jauns “Steinway&Sons” koncertflīģelis, ir izgaismoti latviešu dekoratīvās mākslas meistara Anša Cīruļa sienu gleznojumi un izveidota leģendārā latviešu diriģenta Arvīda Jansona skulptūra.
Šai sadarbībai ir kultūrvēsturiska, mākslinieciska un izglītojoša nozīme - mākslas elementi kalpo par iedvesmu mākslas un mūzikas cienītājiem, Jūrmalas viesiem un ikvienam koncertzāles apmeklētājam.
Jauno “Steinway&Sons” koncertflīģeli prezentēja 2017. gada 2. jūnijā, Dzintaru koncertzāles sezonas atklāšanas koncertā ar izcilu mākslinieku – maestro Raimonda Paula un Latvijas Radio bigbenda, pianista Vestarda Šimkus un Harija Baša, jaunā talanta Andreja Feldmaņa, dziedātājas Dināras Rudānes un Jūrmalas Festivāla orķestra diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā – piedalīšanos.
Flīģeli izmanto koncertiem Mazajā zālē. Tās akustikai piemērotāko modeli izvēlējās izcilais pianists Vestards Šimkus 2017. gada aprīlī Hamburgā, “Steinway&Sons” rūpnīcā.
Vestards Šimkus saka: “Jau vairāk nekā gadsimtu šā uzņēmuma klavieres uzskata par “izcilības standartu”, un šoreiz, iemēģinot visjaunākos “Steinway&Sons” rūpnīcā nupat tapušos eksemplārus, secināju, ka arī šī izcilība līdz ar minētā uzņēmuma klavierbūves meistaru uzkrāto pieredzi ir sasniegusi vēl nepieredzētus augstumus. Flīģelis, kuru izvēlējos kopā ar klaviermeistaru Arni Mūrmani, ir apveltīts ne tikai ar perfekti izstrādātu mehāniku, bet arī ar īpaši garu, izteiksmīgu, spilgtu un virstoņiem bagātu skaņu, kuru patiešām var nodēvēt par “dziedošu”. Spēlējot šo instrumentu, ir sajūta, ka tas raisa manī tādas muzikālās idejas, par kurām es citkārt pat neiedomātos.”
2016. gada novembrī, atzīmējot koncertzāles 80. gadu jubileju, ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu ir veikta – izcilā latviešu grafiķa Anša Cīruļa sienu gleznojumu izgaismošana.
Koncertzāles centrālās ieejas vestibila interjerā iestrādāti mākslinieka, izcilā latviešu lietišķi dekoratīvās mākslas meistara Anša Cīruļa sienu gleznojumi “Jūra”, “Latvija” un “Lielupe”. Sienu freskas ar alegoriskajām figūrām mākslinieks veidojis sava mūža pēdējā desmitgadē – 1937. gadā.
Tie ir valsts nozīmes mākslas un vēstures objekti un līdz ar Dzintaru koncertzāli iekļauti Latvijas kultūras kanonā. “Cīruļa darbos staro lielais latviešu sapnis,” viņa mākslas būtību reiz noformulējis mākslas zinātnieks Jānis Borgs.
Lai izceltu šos sienu zīmējumus un to kultūrvēsturisko vērtību, Anša Cīruļa sienu gleznojumi tagad ir izgaismoti, uzstādītas arī plāksnes ar fresku nosaukumiem un informāciju par mākslinieku.
Savukārt 2016. gada izskaņā koncertzāles Dienvidu galerijā svinīgi atklāja leģendārā latviešu diriģenta Arvīda Jansona skulptūru.
Arvīds Jansons ir pirmais starptautiski atzītais latviešu diriģents, kurš aizsācis latviešu diriģentu slavas gājienu pasaulē un kura iesākto turpina gan viņa dēls Mariss Jansons, gan diriģents Andris Nelsons.
Divarpus metrus augstās bronzas skulptūras autors ir mākslinieks Aigars Bikše. Viņš savā darbā centies attēlot, ka diriģents sazinās ar orķestri un nodod informāciju par skaņdarba interpretāciju ar ķermeņa starpniecību.
“Spriegumi figūras ķermenī un roku kustību formas dinamika veido to izjūtu, kura pārvēršas orķestra instrumentu kopējā skanējumā. Spēks un enerģija, ar kādu diriģents savu skaņdarba izjūtu pārnes kolektīvā skanējumā, ir rietumu kultūras fenomens. Diriģents ir iracionālās ārpus valodas pastāvošas cilvēku komunikācijas simbols. Arvīda Jansona skulptūrā ar formveides paņēmieniem centos iekodēt šīs neprastās personības spēku,” teica mākslinieks.
Vēsturiskā Dzintaru koncertzāle ir pirmā slēgta tipa koncertzāle Latvijā. Atklāta 1936. gadā. Būvēta pēc arhitekta Viktora Mellenberga un Aleksandra Birzenieka projekta. Tā ir unikāls koka neoklasicisma arhitektūras paraugs Jūrmalā ar nacionāla romantisma iezīmēm. Dzintaru koncertzāle ir valsts nozīmes arhitektūras un vēstures piemineklis, un kopā ar visu kompleksu tā ir iekļauta Latvijas kultūras kanonā.
SAISTĪTĀS ZIŅAS:
“STEINWAY & SONS” BAGĀTINĀS DZINTARU KONCERTZĀLES SKANĒJUMU. 06.06.2017.
SVINĪGI ATKLĀTA LEĢENDĀRĀ DIRIĢENTA ARVĪDA JANSONA SKULPTŪRA. 19.12.2016.
ĻAUJ UZMIRDZĒT ANŠA CĪRUĻA GLEZNOJUMIEM. 09.12.2016.