Atbalsta ietvaros izglītībai Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā 2014. gada 25. aprīlī atklātas jaunuzbūvētās trīsmanuāļu romantiskā stila ērģeles.

Šīs ir pirmās Latvijas pēckara vēsturē pilnīgi no jauna uzbūvētās ērģeles, kas veidotas Latvijas vajadzībām un kuru būvi realizējuši Latvijas ērģeļu būvētāji - Ugāles ērģeļbūves darbnīca. Pēdējās pilnīgi jaunas stabuļu ērģeļu Latvijā uzbūvētas 1937. un 1972. gadā. Pārējie instrumenti uzskatāmi par iepriekšējo ērģeļu rekonstrukciju vai arī tie pārvesti no citām valstīm. Tādēļ tādēļ Mūzikas akadēmijas jaunais ērģeļbūves projekts ir rets un nozīmīgs Latvijas kultūrvēstures notikums.

Līdz jauno ērģeļu atklāšanai akadēmijas studenti ērģeļspēli apguva, izmantojot divus nokalpojušus divmanuāļu instrumentus. Sevišķi apgrūtināta bija romantiskā laikmeta un mūsdienu repertuāra kvalitatīva apguve šai mūzikai nepiemēroto instrumentu dēļ. Tagad studentiem ir mūsdienu izglītības standartiem atbilstošas vingrināšanās iespējas sagatavot reģistrācijas un manuāļu ziņā sarežģītās programmas, kuras var izpildīt Rīgas Domā un citviet. Jauno ērģeļu tapšanu finansēja virkne privātu ziedotāju, viņu vidū arī mecenāti Boriss un Ināra Teterevi.

Kopš Latvijas Mūzikas akadēmijas jeb toreizējās Konservatorijas dibināšanas vienmēr ir pastāvējusi Ērģeļu klase. To dibinājis ērģelnieks Pauls Jozuus – Jāzepa Vītola līdzgaitnieks un draugs jau kopš Pēterburgas laikiem. Pēterburgā P.Jozuus studēja konservatorijā, dziedāja Vītola vadītajā korī un viņus abus vienoja sirsnīga draudzība, vēlāk – arī kopīgas darba gaitas. Kad Vītols tika aicināts uz Latviju dibināt Konservatoriju, Pauls Jozuus arī devās uz Rīgu. Vītols kļuva par rektoru, Pauls Jozuus - par pirmo Ērģeļu klases vadītāju. Telpā, kur tagad iebūvētas jaunās ērģeles, viņš tolaik strādāja ar saviem ērģeļspēles studentiem.

Iepriekš šajā telpā atradies Latvijas ērģeļbūvētāja H.Kolbes darbnīcā 1934. gadā būvētais instruments. Šī instrumenta pneimatiskās sistēmas traktūra, šodienas acīm raugoties, vairs neatbilda pasaules mūzikas augstskolu kvalitātes rādītājiem. Ērģeļspēles klase līdz 2013. gada vasarai bija varbūt vienīgā telpa akadēmijā, kas kopš pēckara gadiem palikusi bez remonta. Lai sagatavotos jauno ērģeļu uzņemšanai, tajā notikuši vērienīgi atjaunošanas darbi, iebūvēti telpas klimata un mitruma mērītāji.

SAISTĪTĀS ZIŅAS:

LATVIJAS MŪZIĶU KALVEI – 100! 10.01.2020.

PROFESORS ARTIS SĪMANIS SAŅEM BORISA UN INĀRAS TETEREVU FONDA APBALVOJUMU. 27.10.2017.

BORISA UN INĀRAS TETEREVU STIPENDIJAS - TOPOŠIEM MĀKSLINIEKIEM, MEDIĶIEM UN MŪZIĶIEM. 11.09.2017.

STARPTAUTISKĀ KONKURSĀ SNIEGUMU RĀDĪS 54 MŪZIĶI. 28.02.2017.

JVLMA STUDENTI PLŪC LAURUS KONKURSĀ MINSKĀ. 12.12.2016.

TURPINĀS PIETEIKŠANĀS BORISA UN INĀRAS TETEREVU STIPENDIJĀM MEDICĪNĀ, MĀKSLĀ UN MŪZIKĀ. 08.09.2016.

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.