Valmieras teātra repertuāru kuplinājis pēc Nobela prēmijas laureāta Tomasa Manna romāna veidotais iestudējums “Burvju kalns” Justīnes Kļavas dramatizējumā un Toma Treiņa režijā. Pirmizrādes svētki nosvinēti 11. aprīlī. Tas ir piektais jauniestudējums, kas ar fonda atbalstu tapis Valmieras teātrī 2024./2025. gada sezonā, un jau devītais divu gadu sadarbības ietvaros.
Romāns “Burvju kalns” tiek uzskatīts par vienu no 20. gadsimta nozīmīgākajiem literārajiem darbiem Eiropā, kurā svarīga nozīme gan psiholoģisku un sociālu, gan filozofisku tēmu risinājumam, kā arī simboliskiem motīviem.
Izrādes veidotāji stāsta: “Dziedinošs kalnu gaiss, elpu aizraujoši skati, bagātīgas maltītes un laiska atpūta guļamkrēslā? To visu pašā Šveices Alpu sirdī piedāvā internacionālā sanatorija “Berghof”! Ja vien izdosies sevi pasargāt no plaušu infekcijas, kas kara priekšvakarā apsēdusi Eiropu.
Topošais inženieris Hanss Kastorps, neko ļaunu nenojauzdams, ierodas Šveices kūrortā, lai atkoptos pēc augstskolas gala pārbaudījumiem un apciemotu savu sasirgušo brālēnu. Tomēr, guļot uz balkona un baudot pasakainos Šveices Alpu skatus, viņš vēl nenojauš, ka iemīlēsies kādā pacientē no Dagestānas un tiks ierauts divu civilizāciju sadursmē, kas ne vien iznīcinās Eiropu, kādu viņš to pazīst, bet arī atklās, ka bīstamāka par jebkuru infekcijas slimību ir indivīda garīgā mazspēja.”
Režisors Toms Treinis: “Manna darbā ir sajūta par Eiropu kā Ēdenes dārzu, kuru kāds ir sargājis, bet tagad liekas, ka pārējā pasaule arī grib šajā dārzā ienākt. Un mums, līdzīgi kā Hansam Kastorpam, ir jāmeklē taka, pa kuru iet tālāk. Viņš ir spiests apzināties, ka viņam būs jādzīvo citādākā pasaulē. Pasaulē, kas nebūs tāda, kādu viņš bija iztēlojies.”
Izrādes radošajā komandā arī scenogrāfs Kristaps Kramiņš, gaismu mākslinieks Niks Cipruss, kostīmu māksliniece Marta Treine, komponists, Jēkabs Jančevskis, kustību māksliniece Linda Mīļā.
Lomās – Artis Jančevskis, Aksels Aizkalns, Eduards Johansons, Tālivaldis Lasmanis, Mārtiņš Liepa, Māra Mennika, Inese Ramute, Ģirts Rāviņš, Klinta Reinholde, Krišjānis Salmiņš, Diāna Krista Stafecka.
Pirmā šosezon iestudētā izrāde ir “Romeo un Džuljeta” (režisore Inese Mičule, pirmizrāde 2024. gada 15. novembrī), tai sekoja Gunāra Priedes lugas “Zilā” iestudējums Māras Ķimeles režijā (pirmizrāde 2024. gada 15. decembrī), Annas Brigaderes pasaku luga “Sprīdītis” (režisors Reinis Suhanovs, pirmizrāde 2025. gada 24. janvārī) un pēc Gunāra Priedes lugas “Trīspadsmitā” veidotā izrāde “Četri balti krekli” (režisors Jānis Znotiņš, pirmizrāde 14. martā).
Šis atbalsts ir turpinājums sadarbībai, kas iesākta teātra simtgadē (2023./2024. gada sezonā). Tajā ar fonda atbalstu iestudēti četri latviešu dramaturģijas klasikas darbi, kuri guva publikas un kritiķu atzinību: “Jāzeps un viņa brāļi” (režisore Inese Mičule), “Pazudušais dēls” (režisors Reinis Suhanovs), kā arī “Atraitnes dēls” (režisors Viesturs Roziņš) un “Valmieras puikas” (režisors Jānis Znotiņš).
Fonda atbalstītās izrādes ir skatāmas teātra repertuārā.