15. novembrī uz Valmieras teātra Lielās zāles skatuves pirmizrādi piedzīvoja viens no slavenākajiem un traģiskākajiem mīlasstāstiem – Viljama Šekspīra “Romeo un Džuljeta” Ineses Mičules režijā. Tas ir pirmais no pieciem jauniestudējumiem, kas ar fonda atbalstu top Valmieras teātrī 2024./2025. gada sezonā.
Valmierā luga iestudēta arī 1966., 1989., 2014. gadā. Režisores Ineses Mičules un radošās komandas jaunā “Romeo un Džuljetas” versija Valmieras teātrī tapusi ar pārliecību, ka katrai paaudzei ir nepieciešama sava Džuljeta un savs Romeo.
“Mani nodarbināja tēma par bērniem, kuri ir sveši saviem vecākiem. Bērni, kuriem ir dots potenciāls būt laimīgiem, bet viņiem ir jāiet bojā. Gan Romeo, gan Džuljeta ir izraidītie savā ģimenē. Tā ir patriarhāla pasaule. Cietsirdības pasaule. Vai liktenīgā kļūda bija pašpietiekamība un garīgā nesaprašanās starp paaudzēm? Konflikts starp jaunību un vecumu. Dzīvi un nāvi. Brīvu gribu un likteni,” tā izrādes režisore Inese Mičule.
Diānas Kristas Stafeckas (Džuljeta) un Sanda Runges (Romeo) gaišās personības un viņu varoņu bezjēdzīgā, tāpēc tik sāpīgā bojāeja aicina aizdomāties, kāds mēra bacilis ir apsēdis mūsu satraukto, stūrgalvīgo un tik paštaisno sabiedrību 2024. gadā – 430 gadus kopš lugas uzrakstīšanas brīža.
Prieku par pirmizrādi papildināja apbalvojums “Valmieras novada Goda pilsonis”. To svētku nedēļā saņēma Valmieras teātra direktore Evita Ašeradena par nenovērtējamu ieguldījumu, lai Valmiera kļūtu par modernu Ziemeļvidzemes kultūras centru, par veiksmīgu Valmieras teātra mākslinieciskās stratēģijas un repertuārpolitikas virzīšanu, par nozīmīgu iesaisti laikmetīgās mākslas telpas “Kurtuve” tapšanā, par mērķtiecīgu un nenogurstošu rīcību Valmieras teātra ēkas rekonstrukcijas periodā.
Nākamās pirmizrādes iestudējumiem, kas Valmieras teātrī top ar fonda atbalstu, ir gaidāmas 15. decembrī - Gunāra Priedes “Zilā” (režisore Māra Ķimele) un 24. janvārī - Annas Brigaderes pasaku luga “Sprīdītis” (režisors Reinis Suhanovs). Tām sekos vēl viena Gunāra Priedes luga “Trīspadsmitā” (režisors Jānis Znotiņš) un Tomasa Manna romāns “Burvju kalns” (režisors Toms Treinis).
Šis atbalsts ir turpinājums sadarbībai, kas iesākta teātra simtgadē (2023./2024. gada sezonā). Tajā ar fonda atbalstu iestudēti četri latviešu dramaturģijas klasikas darbi, kuri guva publikas un kritiķu atzinību: “Atraitnes dēls” (režisors Viesturs Roziņš), “Valmieras puikas” (režisors Jānis Znotiņš), kā arī “Jāzeps un viņa brāļi” (režisore Inese Mičule) un “Pazudušais dēls” (režisors Reinis Suhanovs).
Visas fonda atbalstītās izrādes ir skatāmas teātra repertuārā.