Valmieras puikām – pirmizrāde!

2024. gada 15. marts

14. martā Valmieras teātra pagaidu mājvietā “Kurtuve” pirmizrādi piedzīvoja pēc Pāvila Rozīša romāna motīviem veidotais stāsts “Valmieras puikas” Jāņa Znotiņa režijā. Šī ir jau trešā teātra simtgades sezonas izrāde, kas pie skatītājiem nāk kā īpašā Borisa un Ināras Teterevu fonda dāvana teātra jubilejā.

Fragments no izrādes. Foto: Valmieras teātris

“Valmieras puikas” ir stāsts par cilvēkiem, kuru dzīves mainīja notikums, kas ietekmēja ne vien Valmieras un Latvijas, bet visas pasaules vēsturi. Vietās, kur vienkopus pulcējas jauni, gudri un karsti prāti, pamazām briest 1905. gada revolūcija. Valmierā Oša privātā zēnu proģimnāzija ir viens no šādiem perēkļiem. Tajā mācās pusaudži, kas ne vien cīnās par meiteņu uzmanību, risina attiecības ar labajiem un sliktajiem skolotājiem un cits ar citu, bet slēpj arī aizliegtu literatūru, apmeklē slepenas meža sapulces un sapņo gāzt valdošo varu.

Valmierā ierodas jauna skolotāja, viņai jāspēj sevi pierādīt gan nevaldāmajiem skolēniem, gan pārējiem skolotājiem. Pamazām viņas acīm paveras jauna, slepena pasaule, par kuras esamību Rita iepriekš pat nenojauta.

Izrādes “Valmieras puikas” radošajā ansamblī arī dramaturģe Ance Muižniece, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa, scenogrāfe Pamela Butāne, horeogrāfe Agate Bankava, muzikālo noformējumu veidojis Rihards Zelezņevs. Lomās: Aksels Aizkalns, Aigars Apinis, Anna Nele Āboliņa, Ieva Estere Barkāne, Rūdis Bīviņš, Gerda Embure, Kārlis Freimanis, Eduards Johansons, Oskars Moore, Klinta Reinholde, Sandis Runge, Krišjānis Strods.

Ar fonda palīdzību teātris šosezon iestudē četrus latviešu klasikas darbus. 5. oktobrī pie skatītājiem nāca plašu atzinību un Latvijas sabiedrisko mediju gada balvu “Kilograms kultūras 2023” ieguvušais Raiņa lugas “Jāzeps un viņa brāļi” iestudējums Ineses Mičules režijā. Savukārt pēc Viļa Plūdoņa poēmas motīviem iestudētais “Atraitnes dēls” Viestura Roziņa interpretācijā pirmizrādi piedzīvoja 27. oktobrī. Iznākšanu pie skatītājiem vēl gaida Rūdolfa Blaumaņa “Pazudušais dēls” (režisors Reinis Suhanovs).

Šos atbalsts ir fonda dāvana Valmieras teātrim simtgades sezonā un ieguldījums tā ceļā no pagaidu mājvietas laikmetīgās mākslas telpā “Kurtuve” uz atjaunoto un modernizēto teātra ēku Lāčplēša ielā.

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.