Raidījuma “Teātris.zip” Īpašā izlase ir kļuvusi bagātāka ar vairākām Dailes teātra simtgadei veltītām izrāžu publikācijām. Kā allaž Īpašajā izlasē – teātra izrādes ir skatāmas “Teātris.zip” vietnē bez laika ierobežojuma.

Īpašās izlases jaunumu klāstā - Blaumaņa joku lugas "No saldenās pudeles"  iestudējuma ieraksts. Silvija Radzobe par izrādi teikusi: "1999. gada maijā Kārlis Auškāps iestudē Rūdolfa Blaumaņa komēdiju "No saldenās pudeles" ar Jāņa Petera un Imanta Kalniņa draiski pikantajām dziesmām, kuras <...> jau paspējušas folklorizēties" un tagad klausāmas arī izrādes ierakstā internetā.

Pie skatītājiem Īpašajā izlasē ir nācis arī Paula Putniņa lugas “Uzticības saldā nasta” iestudējums. Tas pirmizrādi piedzīvoja 1981. gada janvārī un izraisīja lielu rezonansi. Izrāde tika plaši apspriesta gan skatītāju vidū, gan televīzijā, tai tika veltīti vairāki raksti, kuros galvenokārt tika apspriests Bērtulsons, lugas galvenais varonis, viņa ideālisms, kas konsekventi novests līdz galējībai. 1980. gadu sākumā izrāde neatstāja vienaldzīgu nevienu. Savukārt televīzijas ieraksts tapis 1985. gadā, tas šodien skatāms "Teātris.zip" Īpašajā izlasē.

Internetā tagad ir pieejams arī Anšlava Eglīša romantiskās komēdijas “Kazanovas mētelis” iestudējuma ieraksts. Šī skatītāju iemīļotā izrāde pirmizrādi Dailes teātrī piedzīvoja 1989. gada aprīlī. Padomju laikā Viktora un Anšlava Eglīšu darbi tika glabāti tā sauktajos specfondos, proti, bija pieejami šauram pētnieku lokam. Izrāde kļuva par lielu notikumu - Anšlava Eglīša dramaturģijas atgriešanos uz dzimtenes skatuves. Kā atceras komponists Arturs Maskats, dažos gados izrāde tika spēlēta vairāk nekā simt reižu, turklāt visās viņš pats piedalījies - spēlējis klavieres ansamblī.

Savukārt Čingiza Aitmatova romāna “Un garāka par mūžu diena ilgst” iestudējuma televīzijas ieraksts tapis 1987. gadā. “Romāna iekšējais dramatisms, tajā ietvertais bagātīgais dzīves materiāls man neļāva mieru, prasīties prasījās uz skatuvi,” 1984. gadā intervijā skaidroja režisors Arnolds Liniņš. Sākotnēji izrādē galveno lomu - Jedigeju Žandelginu - atveidoja Eduards Pāvuls, taču 1985. gadā aktieris aizgāja no teātra. Loma tika uzticēta Harijam Liepiņam. “Jedigeja bezkompromisa godīgums, prasme augstā garīgā pašcieņā saglabāt sevi vissmagākās dzīves situācijās - tas bija materiāls, kas atbilda Harija Liepiņa dzīves un mākslas uzdevumu izpratnei. Turklāt tas bija tik plašs, ka tajā nedraudēja atkārtošanās briesmas, no tā gan šis aktieris nekad nav baidījies,” reiz teica kritiķe Maija Augstkalna.

Arī viena no leģendārākajām Dailes teātra izrādēm “Spēlēju, dancoju” tagad skatāma “Teātris.zip” Īpašajā izlasē. Izrāde pēc Raiņa lugas iestudēta 1956. gadā, Eduarda Smiļģa 70. jubilejas gadā, uz “vecās” Dailes teātra skatuves Lāčplēša ielā. Tā ir spēlēta līdz pat 80. gadiem, piedzīvojot ceturtdaļgadsimtu ilgu mūžu un pārceļoties līdz ar teātri uz jauno ēku. “Teātris.zip” stāsta: “Lai gan vairāki otrā un trešā plāna personāžu atveidotāji mainījās, vairāki aktieri palika tie paši visus garos gadus. Tāpēc skatītājiem jāpieņem spēles nosacījumi - Leldes atveidotājai Vijai Artmanei un Tota lomas tēlotājam Harijam Liepiņam TV ieraksta tapšanās brīdī 1980. gadā bija jau pāri piecdesmit. Taču leģendas un talanta dzirksts pieskāriens jaušams arī šādos apstākļos.”

“Teātris.zip” Īpašajā izrāžu izlasē ir pieejams plašs dažādu Latvijas teātru izrāžu klāsts. Šajā izlasē izrādes ir skatāmas neierobežotu laiku, atšķirībā no jau ierastās iespējas ēterā redzētās izrādes skatīties nedēļu. Aicinām izrādes baudīt vienmēr un jebkurā laikā “Teātris.zip” īpašajā izlasē.

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.