Piektdien, 16. decembrī, atjaunotās vēsturiskās Dzintaru koncertzāles dienvidu galerijā tika svinīgi atklāta leģendārā latviešu diriģenta, Marisa Jansona tēva, Arvīda Jansona skulptūra.

“Arvīda Jansona ieguldījuma iemūžināšana izcilā tēlniecības darbā ir ne vien sen pelnīts atzinības un cieņas apliecinājums izcilajam maestro, bet arī Borisa un Ināras Teterevu fonda, Jūrmalas pilsētas domes un Dzintaru koncertzāles kopīgs ieguldījums mūsdienu tēlniecības attīstībā un nacionālās pašapziņas stiprināšanā,” pauž Dzintaru koncertzāles direktors Guntars Ķirsis.

Foto: Toms Norde

Arvīds Jansons ir pirmais starptautiski atzītais latviešu diriģents, kurš aizsācis latviešu diriģentu slavas gājienu pasaulē un kura iesākto turpina gan viņa dēls Mariss Jansons, gan diriģents Andris Nelsons.

“Viņš pavēra iespēju apvāršņus Latvijas mūziķiem, iekarojot publikas sirdis daudzviet pasaulē un ar savu meistarību iedvesmojot jauniem panākumiem. Tādēļ šodien varam ar gandarījumu raudzīties uz Latvijas mūziķu sasniegumiem nu jau ne tikai dzimtajā zemē,” pauž mecenāti Boriss un Ināra Teterevi, ar kuru atbalstu ir tapusi skulptūra.

Pasākuma viesu vidū bija arī maestro Raimonds Pauls, kurš dalījās atmiņās: “Ja Dzintaru koncertzālē diriģēja Jansons, mūziķu aprindās zināja, ka klausītāji nāks, jo viņš bija publikas mīlulis – kuplu frizūru, skaisti mācēja strādāt ar orķestri. Rīgas Jūrmala toreiz bija prestiža vieta ar lieliski organizē koncertdzīvi.”

Divarpus metrus augstās bronzas skulptūras autors ir mākslinieks Aigars Bikše. Viņš savā darbā centies attēlot, ka diriģents sazinās ar orķestri un nodod informāciju par skaņdarba interpretāciju ar ķermeņa starpniecību. “Spriegumi figūras ķermenī un roku kustību formas dinamika veido to izjūtu, kura pārvēršas orķestra instrumentu kopējā skanējumā. Spēks un enerģija, ar kādu diriģents savu skaņdarba izjūtu pārnes kolektīvā skanējumā, ir rietumu kultūras fenomens. Diriģents ir iracionālās ārpus valodas pastāvošas cilvēku komunikācijas simbols. Arvīda Jansona skulptūrā ar formveides paņēmieniem centos iekodēt šīs neprastās personības spēku,” teica mākslinieks.

Foto: Toms NordeArvīda Jansona skulptūras izveides projekts ir daļa no lielākas sadarbības starp Dzintaru koncertzāli, Jūrmalas domi un Borisa un Ināras Teterevu fondu, kas iesākās ar latviešu dekoratīvās mākslas meistara Anša Cīruļa sienu gleznojumu izgaismošanu vēsturiskās Dzintaru koncertzāles vestibilā šogad novembrī. Uzsāktajai sadarbībai ir kultūrvēsturiska, mākslinieciska un izglītojoša nozīme, jo izveidotie mākslas objekti kalpos par iedvesmu mākslas un mūzikas cienītājiem, tūristiem un ikvienam koncertzāles apmeklētājam.

Arvīds Jansons bija mūziķu un klausītāju mīlēts diriģents – iedvesmojošs, kaismīgs, kura vārdu savā laikā zināja tālu aiz Padomju Savienības robežām. Savā 70 gadu ilgajā radošajā mūžā viņš uzstājās kopā ar mūzikas pasaules spožākajām zvaigznēm un slaveniem Eiropas un pasaules orķestriem. Līdzcilvēku atmiņas stāsta par neizmirstamiem Arvīda Jansona koncertiem, dziļu emocionālu un cilvēcisku inteliģenci, labestību un lielas personības starojumu.

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.