No maigi rozā līdz karmīnsarkanai – tik dažāda ir acālijas zieda krāsu palete! Tagad ir īstais laiks, lai dotos uz LU Botānisko dārzu, lai aplūkotu krāšņās ziedu kupenas. Atkarībā no šķirnes, acālijas zied no oktobra līdz maijam, taču viskrāšņākā acāliju ziedēšana novērojama ziemā un agrā pavasarī.

LU Botāniskā dārza acāliju kolekcija ir lielākā Baltijā - tajā ietilpst gandrīz 130 dažādi kultivāri. Acāliju ziedi visbiežāk ir rozā krāsā, bet ir arī balti un sarkani, ļoti reti – violeti. Ziedi var būt dažādos izmēros, raibi vai vienkrāsaini, ar lāsumiņiem vai punktojumu. Lielākajai daļai šķirņu ziedi ir bez smaržas, taču LU Botāniskā dārza kolekcijā ir arī smaržīgas acālijas.

Kolekcijas veidošana un attīstīšana ir process, kas aizvien turpinās. Pēdējos desmit gados LU Botāniskajam dārzam ir bijusi iespēja to papildināt ar vairāk nekā 20 jaunām šķirnēm, no kurām lielākā daļa nākusi no Brēmenes acāliju kolekcijas, kas ir viena no lielākajām Eiropā. Tomēr, lai jaunieguvumi nonāktu līdz Acāliju mājai un varētu priecēt apmeklētājus, ir nepieciešams laiks, lai krūmiņi izaugtu un sakuplotu.

Acāliju mājas apmeklētājus iepriecinās arī Ķīnas vistērija, kas Botāniskajā dārzā ir uzziedējusi tikai otro reizi. Pirmo reizi augs ziedēja pirms diviem gadiem, 2021. gada februārī. Tās dzimtene ir Ķīnas centrālie un dienvidu reģioni ar subtropu un mēreno klimatu. Tā aug kā liāna un savvaļā sasniedz pat 30 m garumu. Vistērija ir tauriņziežu dzimtas augs, kuras maigi violeti zilie ziedi ir sakārtoti ap 15-20 cm garos ķekaros.

Ķīnas vistērija. Foto: LU Botāniskais dārzs

Dārza darba laiks Lieldienu brīvdienās no 10.00 līdz 19.00.

Acāliju mājas darba laiks no 10.00 līdz 19.00.

Tauriņu mājas daba laiks no 10.00 līdz 16.00.

Darba laiks un cenas arī šeit.

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.