Svinot izcilā dzejnieka un rakstnieka Aleksandra Čaka 120. jubileju, ceturtdien, 14. oktobrī, atklāts mākslinieka Vilipsōna un radošās komandas veidotais A.Čaka piemiņas cilnis. Šis ir vēl viens ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu tapušais mākslas objekts pilsētvidē, kas vienlaikus iezīmē ikvienam A.Čaka daiļrades cienītājam svarīgu kultūrvēsturisku vietu - cilnis atrodas Rīgā, pie A.Čaka muzeja ieejas durvīm.

Namā Lāčplēša ielā 48 Aleksandrs Čaks dzīvoja un strādāja no 1937. līdz 1950. gadam. Tas ir laiks, kad A.Čaks daudz raksta, tiek publicēts, tiek atzīts un novērtēts. Taču tas ir arī laiks, kad pasaulē plosās 2. Pasaules karš un vēlāk - smagais pēckara laiks, kas atspoguļojas arī literāta daiļradē.

Šis A.Čaka piemiņas ciļņa uzstādīšanai izvēlētais nams ir saistīts ar daudziem priecīgiem un skumjiem brīžiem dzejnieka dzīvē. Arī tā atklāšanas datums nav izvēlēts nejauši. Lai arī pēc jaunā stila dzejnieka dzimšanas diena svinama 27. oktobrī, pēc vecā kalendāra A.Čaks nāca pasaulē tieši 14. oktobrī, 1901. gadā.

Aleksandra Čaka vārds ir ierakstīts Latvijas literatūras vēsturē un, pats svarīgākais - tautas atmiņā. “Šodien, īstenojot ieceri par izcilā latviešu dzejnieka piemiņas mākslas objekta izveidi, mēs palīdzam nākamajām paaudzēm saglabāt kultūrvēsturisko atmiņu,” pauž mecenāte Ināra Tetereva.

Piemiņas ciļņa vadmotīvs ir meklējams dzejolī “Pilsētas zēns” (Es no torņiem un skursteņiem mācījos / Vēl pirms miršanas debesīs kāpt) un tagad ietērpts mākslinieka Vilipsōna veidotajā bronzas mākslas objektā.

“Mākslinieka Vilipsōna sadarbība un iesaistīšanās šajā projektā nav nejaušība, jo māksliniekam ar muzeju ir draudzība teju divdesmit gadu garumā. Šo gadu laikā muzejā ir bijušas vairākas izstādes. Vilipsōns strādājis pie A. Čaka muzeja veidotajām grāmatām, kā arī izdevis savu krāsojamo grāmatu bērniem “Reiz dzīvoja Čaks”, dodot iespēju pašiem mazākajiem iepazīties ar dzejnieku,” stāsta muzeja direktore Antra Medne.

Aicinām ikvienu dzejnieka daiļrades cienītāju aplūkot Lāčplēša ielā 48 esošo cilni, kā arī uzzināt par muzeja ekspozīcijām: http://www.cakamuzejs.riga.lv/

 

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.