Pirms gada, 2020. gada martā, Latvijā tika konstatēti pirmie oficiālie inficēšanās ar COVID-19 gadījumi, un saslimstība pasaulē sasniedza pandēmijas līmeni. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) virusologi un infektologi iesaistījās vīrusa izzināšanā, veicot Latvijas pacientu bioloģiskā materiāla izpēti. Pētījums nupat ir noslēdzies. Iegūtie dati palīdz prognozēt slimības gaitu dažāda riska grupu pacientiem, izvēlēties atbilstošāko ārstēšanu, kā arī kalpos turpmākajiem pētījumiem.
Lai Latvijas zinātnieki varētu nekavējoties un aktīvi veikt COVID-19 vīrusa un tā seku izpēti, mecenāte Ināra Tetereva pauda atbalstu, piešķirot grantu RSU pētījuma norisei. Pētījuma rezultātā ir izveidota 168 pacientu biomateriāla banka. Paraugi tika izmantoti, lai noskaidrotu imūnās sistēmas atbildi uz COVID-19 infekciju un tās ietekmi uz slimības smaguma pakāpi.
Iegūtos datus un biomateriāla banku jau šobrīd aktīvi izmanto COVID-19 pētniecībai Latvijā, kā arī starptautiskā mērogā. RSU Medicīnas fakultātes Infektoloģijas katedras vadītāja un profesore Ludmila Vīksna pauž: “Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalsts COVID-19 ierobežošanai un izpētei augsti vērtējams ne tikai no praktiskā ieguldījuma, bet arī no humānā aspekta, jo tā ir bijusi iespēja padziļināti pētīt slimības neizzināto, bet prognozei nozīmīgo imūno statusu, kā arī izveidot bioloģiskā materiāla kolekciju. Tā ir patiešām liela vērtība ne tikai šobrīd, bet arī nākotnei.”
Paraugi tika ievākti Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā un Latvijas Infektoloģijas centrā un tālāk nodoti RSU zinātnes grupai. Tika noteiktas citokīnu līmeņa izmaiņas un imūnās sistēmas gēnu profila dati, kas dod iespēju atlasīt cilvēkus, kuriem ir nepieciešama intensīvāka veselības stāvokļa uzraudzība un ārstēšana.
Šī pētījuma - “COVID-19 infekcijas patoģenēzes paradigmas kontekstā ar citokīnu profiliem dinamikā, pacientiem ar atšķirīgu slimības smagumu” – rezultātā iegūtais pacientu materiāls tiek uzglabāts Valsts iedzīvotāju genoma datu bāzē. Sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru, vadošajām Latvijas slimnīcām un citām zinātniskajām institūcijām izveidoto pacientu materiāla biobanku varēs izmantot, pētot Latvijā noteikto vīrusa mutāciju, kā arī citiem COVID-19 nākotnes pētījumiem Latvijā un starptautiskā mērogā.
Borisa un Ināras Teterevu fonds pateicas RSU Absolventu asociācijai par veiksmīgu projekta koordinēšanas darbu.