Pie Latvijas Televīzijas skatītājiem martā atgriežas raidījums "Teātris.zip". Šoreiz – LTV7 ēterā ar izrādēm krievu valodā (ar subtitriem latviešu valodā). Marta programmā – Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra iestudējumi – Šekspīra luga "Karalis Līrs" režisora Viestura Kairiša interpretācijā un pēc Andreja Platonova stāsta motīviem veidotā izrāde "Fro", kā arī Daugavpils teātra uzvedums – vairākām Spēlmaņu nakts balvām nominētā izrāde "Jubileja ‘98". Raidījumu un izrāžu cikls top ar mecenātu Borisa un Ināras Teterevu atbalstu.

Foto: Didzis Grodzs

Marta izrāžu ciklu 9. martā plkst. 21.00 atklās Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī iestudētā Šekspīra luga “Karalis Līrs”. Režisors Viesturs Kairišs ir atzinis, ka šo lugu šajā teātrī nolēmis iestudēt, jo titulloma ir kā radīta Jakovam Rafalsonam. "Izrāde ir nevis par karaļiem un galma intrigām, bet par mums – cilvēkiem, par cilvēcisko būtību," uzsver režisors. Viņa izrādēs lielu lomu vienmēr ir spēlējusi mūzika. Šim iestudējumam mūziku komponējis Arturs Maskats. Izrādes vizuālo ietērpu veidojuši Reinis un Krista Dzudzilo. Krista arī nominēta Spēlmaņu nakts balvai par kostīmiem šajā izrādē.

"Karalis Līrs" ir stāsts par karali, kurš mūža norietā nolēmis sadalīt karaļvalsti starp saviem bērniem. Trīs meitu mantojuma daļa ir atkarīga no tā, cik skaisti katra izteiks mīlestību pret savu tēvu. Viņa jaunākā meita atsakās no daiļām pieklājības frāzēm, un sākas nenovēršama liktenīgu notikumu lavīna.

Pirms izrādes raidījumā "Teātris.zip" ar Ojāru Rubeni sarunāsies iestudējuma režisors Viesturs Kairišs, kā arī Glostera lomas tēlotājs Gundars Āboliņš un Līra meitas Reganas iemiesotāja Dana Bjorka, kura nu jau vairāk nekā gadu ir arī teātra direktore. 

16. martā plkst. 21.00 būs iespējams vērot vairākās Spēlmaņu nakts kategorijās nominēto   Justīnes Kļavas lugas "Jubileja’98" iestudējumu Daugavpils teātrī. Izrāde pirmizrādi piedzīvoja 2017. gada pavasarī, un Spēlmaņu naktī tika apbalvota kategorijās "Gada sasniegums oriģināldramaturģijā", "Gada aktrise otrā plāna lomā" (Kristīne Veinšteina) un "Gada mazās formas izrāde".

Izrāde ir stāsts par kādu Latgales pierobežas ģimeni, kas sapulcējas tēva jubilejā. Svinību gaitā pamazām atklājas nepatīkami noslēpumi.

Pirms izrādes raidījumā "Teātris.zip" ar Ojāru Rubeni sarunājas iestudējuma režisore Paula Pļavniece un aktieri Kristīne Veinšteina un Jurijs Losevs.

23. martā plkst. 21.30 teatrālos sestdienu vakarus noslēgs Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra iestudējums "Fro", kas veidots pēc Andreja Platonova stāsta motīviem. Platonovs ir viens no neparastākajiem krievu rakstniekiem, kurš patiesu atzinību iemantoja tikai 20. gadsimta beigās, jo padomju laikā viņa darbi nebija vēlamas lasāmvielas sarakstā.

Izrāde stāsta par vienkāršu dzelzceļa strādnieka meitu Frosju, kura ļoti mīl savu vīru un ārkārtīgi ilgojas pēc viņa, kamēr tas tālu prom ceļ sociālismu. Teātra kritiķis Atis Rozentāls par šo iestudējumu ir teicis: "Izrāde "Fro" – tas ir laimīgs gadījums, kad ir saslēdzies režisora Ruslana Kudašova mākslinieciskais skatījums ar aktieru veikumu, īpaši Jekaterinas Frolovas gadījumā. Izrādes spēles stils un šķietamais naivisms saslēdzas ar Platonova 1937. gadā rakstīto stāstu, radot pilnīgi sirreālu sajūtu – skatītāju galvā kombinējot to, kas redzams uz skatuves, ar to, kas šajā laikā notiek Padomju Savienībā."

Pirms izrādes raidījumā "Teātris.zip" ar Ojāru Rubeni sarunājas abu galveno lomu tēlotāji – Frosjas lomas atveidotāja Jekaterina Frolova un galvenās varones vīra Fjodora  tēlotājs Vitālijs Jakovļevs.

Kopš 2012. gada rudens līdz 2018. gada izskaņai "Teātris.zip" sezonās ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu skatītājiem ir bijusi iespēja vērot dažādu laiku Latvijas teātru 171 izrādi ierakstā un tiešraidēs. Paralēli Latvijas Televīzija veikusi Rīgas un reģionu teātru 134 labāko izrāžu ierakstus. Tās ir izrādes, kas iekļautas Latvijas kultūras kanonā, kā arī iestudējumi, kas uzskatāmi par sava laika zīmēm. Plašāk par skatītāju iecienītākajām izrādēm uzziniet infografikā (rezultāti līdz 31.12.2018.).

Izrādes būs vērojamas arī sabiedrisko mediju satura atskaņotājā REPLAY.lv.

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.