Vēl līdz 21. novembrim Mākslas muzejā “Rīgas Birža” ir skatāma sadarbībā ar pasaulslaveno Ufici galeriju tapusī itāļu mākslas izstāde “Pašatklāsme. Tintoreto, Omars Galljāni, Lorenco Puljizi”. Ekspozīcijas centru veido renesanses izcilā venēcieša Tintoreto glezna “Jauna vīrieša portrets”, kas Rīgā aplūkojama pirmo reizi.

Savukārt Itālijas mūsdienu mākslinieki Omars Galljāni (Omar Galliani) un Lorenco Puljizi (Lorenzo Puglisi) skatītājiem parāda īpaši Rīgas izstādei tapušās lielformāta kompozīcijas, kuru māksliniecisko izteiksmes līdzekļu izvēle sakņojas Itālijas glezniecības tradīcijās.

Katrs autors izstādē eksponē septiņus darbus. Tie veido dialogu par viņiem svarīgām esības vērtībām: cilvēka vieta pasaulē, skaistais un vērtīgais, draudi un bailes, drosme un mīlestība. Abus māksliniekus vieno uzskats, ka pagātnes lielie skolotāji ir neizsmeļams iedvesmas avots gan daiļradē, gan veidā, kā māksliniekam ir jākalpo savam talantam – gluži kā savā laikā to darījis ievērojamais venēcietis Tintoreto.

“Par spīti abu meistaru atšķirīgajiem rokrakstiem, būtiski pievērst uzmanību mākslinieku pamatvērtībām – viņu darbi balstās absolūtā patiesībā pret sevi pašu un radīto mākslu, kā arī mākslinieku misijas apziņa veltīt dzīvi mākslai. Tie ir īstenie renesanses principi,” raksta izstādes kuratore Astrīda Rogule.

Izstādi bagātina izzinošas aktivitātes, tostarp radošās darbnīcas bērniem. Tajās var uzzināt par portretu konstrukciju un svarīgākajiem izteiksmes elementiem. Nodarbībās pieejams plašs materiālu klāsts, lai jaunākie muzeja apmeklētāji paši praktizētu radošā procesa soļus – no idejas līdz materiālu izvēlei, lēmumiem par krāsām, tēlu formām, kompozīciju un gala rezultātu. Vecāki, vecvecāki un pavadošās personas pēc izvēles aicinātas līdzdarboties darbnīcā vai patstāvīgi iepazīt izstādi.

Ar mākslinieku darbiem izstādē iepazīstina arī katalogs. Tas stāsta par viņu daiļrades svarīgākajām iezīmēm, kā arī pievēršas viņu mijiedarbībai ar dižo renesanses meistaru mākslinieciskajām izpausmēm. Katalogu iespējams iegādāties muzeja kasē. Izstāde aplūkojama katru dienu, izņemot pirmdienas.

Šī izstāde kā veltījums Rīgas Biržas 10 gadu jubilejai tiek rīkota ar Borisa un Ināras Teterevu fonda, kā arī Itālijas Republikas vēstniecības Latvijā atbalstu.

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.