Šogad 12 organizācijas, aptverot 19 novadus un lielās pilsētas, īstenoja projektus mazaizsargāto cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanai. Šajās Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstītajās līdzdarbības aktivitātēs iesaistījās vairāk nekā 1300 cilvēku, lielākoties ģimenes ar bērniem.

Fonda grantu programmas „Maizes rieciens” atbalstu konkursa kārtībā saņēma organizācijas, kuras aktivitātēs iesaistīja reģiona trūcīgos iedzīvotājus viņu pašu dzīves apstākļu uzlabošanā.  Organizācijas projektu ietvaros sarūpēja sēklas, stādus un dārza kopšanas piederumus maznodrošināto ģimeņu dārzu ierīkošanai un apstādīšanai. Savukārt sniegtās konsultācijas par dārza kopšanu, ražas uzglabāšanu un konservēšanu ļāva vēl labāk sagatavoties ziemas periodam.

Vairāki projekti noslēgušies ar ražas svētkiem, daļu no izaudzētā ziedojot citiem palīdzības projektiem. Divās organizācijās – Liepājā un Daugavpilī - mazaizsargātie iedzīvotāji apguva amatniecības prasmes papildu ienākumu gūšanai savām vajadzībām.

Ugāles biedrība “Ugāles attīstība” un Skrundas biedrība “Mini SD” nepilnu hektāru lielos dārzos audzēja ražu labdarības virtuves nākošās aukstās sezonas darbībai. Dārza kopšanā, ražas novākšanā un konservēšanā iesaistījās gan tie, kas ziemas mēnešos saņem siltu maltīti labdarības virtuvēs, gan arī apkārtnē dzīvojošie jaunieši.

Talsu novada fonds jau ceturto sezonu, Viduslatgales pārnovadu fonds Preiļos – otro, savukārt Kandavas novada iespēju fonds - pirmo sezonu dāvināja apkārtējo novadu mazturīgajām ģimenēm sēklas, stādus un dārza piederumus savu ģimenes dārzu iekopšanai. Ģimenēm tā bija lieliska iespēja papildināt saimes galdu ar pašu izaudzētu un ziemai sagatavotu ražu, bet Preiļos pat tapa grāmata ar ģimeņu labākajām konservēšanas receptēm. Rudens ražas svētkos šīs ģimenes daļu no izaudzētā dāvāja citiem trūkumcietējiem.

Padurē un Ilzenē mazpulcēni vasarā regulāri sanāca kopā, lai iekoptu dārzu, ravētu un rudenī novāktu un pārstrādātu izaudzēto ražu. Paralēli dārza darbiem notika meistarklases, kurās ikviens apkārtnes iedzīvotājs varēja iegūt noderīgu un pat netradicionālu informāciju gan par augļu koku un dārza kopšanu, gan tēju, sukāžu un garšvielu sagatavošanu ziemai. Mazpulcēni ar izaudzēto ražu piedalījās arī apkaimes tirdziņos un daļu ziedoja labdarības virtuvei.

Liepājas neredzīgo biedrībā un Pestīšanas Armijas Daugavpils korpusā projektu dalībnieki, galvenokārt cilvēki ar īpašām vajadzībām vai atkarībām, apguva amatniecības prasmes – sagatavoja dekoratīvus koka dēlīšus ar iedvesmojošiem uzrakstiem, polimērmāla rotas un tapotus aksesuārus, ko iespējams pārdot tirdziņos, tādējādi iegūstot papildu līdzekļus savas mājsaimniecības vajadzībām.

Andzeļos 30 bērni vecumā no 8 līdz 15 gadiem skolas brīvlaikā mācījās pagatavot sezonai atbilstošu maltīti no dažādiem produktiem. Ar sagatavoto viņi piedalījās arī vairākos pasākumos, iepriecinot apkārtnes ļaudis un iegūstot pašapziņu par pašu rokām paveikto.

Dagdas novada Šķaunē, Bērziņos un Ezerniekos Latvijas Sarkanā Krusta nodaļa papildus sēklu un stādu dāvinājumam dārzu iekopšanai, deviņām ģimenēm ar bērniem dāvināja arī dējējvistas. Projekta laikā vistas tika aprūpētas tik labi, ka olu daudzums bija pietiekošs, lai ģimenes tās arī regulāri ziedotu apkārtējo novadu sirmgalvjiem, pilsētas daudzbērnu ģimenēm un Krāslavas labdarības virtuvei.

Siguldā biedrība “Cerību spārni” apstādīja dārzu un divas siltumnīcas – to visu vasaru kopā darīja 35 cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem un ģimenes ar zemām sociālajām prasmēm. Tagad “Cerību spārnu” biedriem ir gan jaunas iemaņas, gan arī pilns pagrabs ar izaudzēto un sakonservēto ražu.

Šādus un līdzīgus projektu Borisa un Ināras Teterevu fonds atbalstīs arī turpmākajos gados. 

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.