"Spēlmaņu nakts" balvu "Par mūža ieguldījumu teātra mākslā" šogad pasniegs Latvijas Nacionālā teātra aktrisei Lolitai Caukai un Valmieras Drāmas teātra aktierim Agrim Māsēnam. Svinīgā ceremonija norisināsies 23. novembrī - Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā.

Teātra zinātniece, Latvijas Nacionālā teātra literārā padomniece Ieva Struka stāsta par aktrisi: “Lolitas Caukas mūža ieguldījums Latvijas teātrī nav mērāms kultūras gramos vai kilogramos un pat ne Skatuves naglu smagumā, to veido nospēlētās lomas uz Liepājas teātra skatuves agrā jaunībā, kad jūra līdz ceļiem un varoņlomas cita pēc citas. To veido sākotnēji tukšāki gadi un mazāki uzdevumi, bet dzimtajā Rīgā, precīzāk, Nacionālajā jeb tolaik Drāmas teātrī. To veido aizvien skaistākas un sarežģītākas lomas pusmūžā un mūža otrajā pusē, apliecinot, ka aktiera profesija prasa ne tikai daili, bet arī drāmu, proti, dziļumu, empātiju un plašu redzesloku. To veido deviņi gadi Latvijas Teātra darbinieku savienības vadītājas amatā laika posmā, kad jāatrod jauns saturs pagalam zudušai veco laiku godībai. Lolita Cauka to atrod sociālo rūpju un radošo projektu veselīgā sintēzē, piedaloties pirmajās cīņās par radošo personu likumisku aizsardzību.”

Agris Māsēns dzimis Talsos, beidzis Rīgas kultūras un izglītības darbinieku tehnikumu (1973) un Borisa Ščukina teātra skolas Režijas nodaļu Maskavā (1982). Viņš reiz stāstījis intervijā (“Liesma”, 25.01.1985.): “Kad biju mazs puika un dzīvoju Talsos, es redzēju Valmieras teātra izrādi. Tas varbūt liksies dīvaini, es vairs neatceros, kas tā bija par izrādi, bet atceros, kā toreiz nozibsnīja doma: šajā teātrī man būs jāstrādā. Valmiera no Talsiem toreiz šķita tāla un neaizsniedzama, un tik ļoti gribējās tur nokļūt... Bet sapnis ir piepildījies.” Kopš 1968. gada Agris Māsēns ir Valmieras Drāmas teātra aktieris.

Valmieras teātra aktrise Inese Ramute stāsta par aktieri: “Kā aktieris Agris Māsēns uzplauka un sāka dzīvot ar pilnu krūti ap gadiem 40. Līdz tam viņš man atgādināja skolēnu, kuram vajag labi mācīties. Pēc tam Agrī notika protestveidīgs sprādziens, un viņš pilnīgi izmainījās. Māra Ķimele viņā saskatīja to, kas acīmredzot viņā bija ilgi snaudis – kaut kādu neordinaritāti, neprātu. 1987. gadā Māra Ķimele iestudēja izrādi “Kopdzīvošana jeb Normena uzvaras”, kur Agrim iedeva galveno lomu. Tā viņu ārkārtīgi uzspridzināja. Normens viņu atrāva vaļā. Tur viņš bija ielikts “citās kurpēs”, kuras viņš brīnišķīgi sāka nēsāt ļoti ilgu laiku. Skaisti ir pirmie pavasara krokusi, bet savs jaukums ir arī vēlajām mārtiņrozēm.”

Gada balvas teātrī “Spēlmaņu nakts” apbalvošanas ceremoniju organizē Latvijas Teātra darbinieku savienība ar Borisa un Ināras Teterevu fonda līdzatbalstu. Tradicionāli, to varēs vērot LTV tiešraidē. Iepriekšējo gadu apbalvošanas ceremonijas ir skatāmas internetā, Spēlmaņu nakts sadaļā Replay vietnē.

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.