9.novembrī svinīgā apbalvošanas ceremonijā Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) paziņoja „Mākslas akadēmijas balvas 2016” laureātus. Nozīmīgo godalgu un mecenātu Borisa un Ināras Teterevu prēmiju šogad ieguva trīs ievērojami LMA absolventi: gleznotāja Helēna Heinrihsone, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce un scenogrāfs Reinis Dzudzilo. Ar balvas laureātu un nominantu veikumu aicinām iepazīties LMA aulā iekārtotajā izstādē. Tā atvērta līdz 30.novembrim.

„Radošais spars, tieksme pēc izcilības un apņēmība īstenot arvien jaunas vērtīgas idejas ir īpašības, kuras esam vienmēr augstu novērtējuši. Mēs priecājamies par iespēju atbalstīt Latvijas izcilo mākslinieku panākumus un sniegt ieguldījumu augstvērtīgās mākslas attīstībā,” pauž mecenāti Boriss un Ināra Teterevi.

"TÊTE-À-TÊTE" direktore Elīna Vikmane, LNMM direktore Māra Lāce, "Māksla publiskā telpā" kuratore Helēna Demakova un mecenāte Ināra Tetereva, atklājot izstādi "Gaisma kabeļa galā. Latvijas māksla digitālajā laikmetā". Foto: Ieva Makare, LETA

Māra Lāce ir izcila personība Latvijas mākslas un kultūras norišu telpā. No 1989.gada vadot Valsts mākslas muzeju un no 2005.gada jau Latvijas Nacionālais mākslas muzeju, Māra Lāce ir sekmējusi mākslas muzeja lomas maiņu Latvijā. Tieši Māras Lāces vadībā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir tapis par mākslas un kultūras vērtību saglabāšanas, izpētes un popularizēšanas centru. Paralēli muzeja vadīšanai Māra Lāce ir ieņēmusi atbildīgus amatus, veicinot mākslas un kultūras norises. Īpaši var minēt to, ka Māra Lāce bija Latvijas kultūras kanona patronese,” tā par laureāti saka balvas žūrijas priekšsēdētājs, LMA prorektors Andris Teikmanis.

“Reinis Dzudzilo ir viens no spožākajiem jaunās paaudzes scenogrāfiem, kurš sevi jau ir apliecinājis, veidojot scenogrāfijas vairāk nekā divdesmit Latvijas Nacionālā teātra, Liepājas teātra, Latvijas Nacionālās operas un baleta, Valmieras Drāmas teātra, Jaunā Rīgas teātra u.c. izrādēm. Mākslinieks ir nominēts Latvijas teātra balvai “Gada scenogrāfs” par scenogrāfiju daudzām skatītāju iemīļotajām izrādēm. 2016. gadā mākslinieks kopā ar Kristu Dzudzilo kļuvis par Borisa un Ināras Teterevu fonda programmā “Māksla publiskā telpā” organizētā pilsētvides objektu maketu konkursa “Piezīmes par pašsaprotamām lietām” laureātu ar darbu “MMXVIII”,” stāsta A.Teikmanis.

Izstādes "Piezīmes par pašsaprotamām lietām" atklāšanā. Foto: Didzis GrodzsSavukārt par Helēnu Heinrihsoni prorektors saka šādi - viņa ir viena no apbrīnojamākajām savas paaudzes gleznotājām. Viņas glezniecība pārstāv augstus mākslinieciskus un humānistiskus ideālus. Helēnas Heinrihsones glezniecības valodu raksturo īpaša kolorīta izjūta, meistarīga dekorativitātes paņēmienu izmantošana un ievērojama spēja sabalansēt poētisku stāstījumu ar izcilu glezniecību.

Plašāk par balvas laureātiem lasiet Latvijas Mākslas akadēmijas vietnē.

Kopš 2011. gada katru otro gadu Mākslas akadēmijas balva piešķirta ievērības cienīgiem mākslas, dizaina vai mākslas zinātnes jomas pārstāvjiem, kuru veikums var iedvesmot topošos māksliniekus un pētniekus jauniem sasniegumiem. Laureāti saņem LMA zelta kronīti un Mecenātu Borisa un Ināras Teterevu prēmiju 2000 eiro apmērā.

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.