Daudzām Latvijas ģimenēm pavasaris un vasara ir rosīga darba laiks, lai izaudzētu pārtiku savam saimes galdam. Taču, lai darbs sagādātu ražīgu rezultātu, tas jāveic gudri. “Ievērojot vienkāršus padomus, dārzā darba būs mazāk, bet raža – lielāka,” pauž dārzkopības speciāliste Eleonora Mārciņa padomu apkopojumā “Saimes galda rokasgrāmata”.

Brīvi pieejama jebkuram, tā satur vērtīgus un vienkāršus ieteikumus, kā labāk saimniekot mazdārziņā.

Speciāliste Eleonora Mārciņa stāsta, kā izaudzēt pēc iespējas labāku ražu. Foto: Ilmārs Znotiņš

Rokasgrāmata ir tapusi, ieklausoties dārzkopības pieredzējušās speciālistes Eleonoras Mārciņas padomos, lai ikvienam palīdzētu bagātināt savas saimes galdu. To saņems arī šī gada programmas “Pats savam SAIMES GALDAM” (www.saimesgaldam.lv) dalībnieki. 

 

Dārzkopības speciāliste iesaka:

Bagātiniet augsni. Īpašu uzmanību pievērsiet augsnes iekopšanai un uzlabošanai. Lietojiet kompostu, kūtsmēslus, zaļmēslojumu un ievērojiet augu seku. Augsni bagātiniet ar mikroorganismiem, lietojot trihodermīnu, slieku humusu u.c. līdzekļus.

Ievērojiet augu seku. Uzzīmējiet dārza plānu, izmantojot rokasgrāmatā piedāvāto shēmu. Tajā dārzeņu kultūras tiek iedalītas sešās grupās, un dārzs attiecīgi tiek iedalīts sešās zonās. “Četru gadu periodā katrā zonā audzējiet citas grupas dārzeņus. Salātaugus stādiet visur, kur brīva vieta,” iesaka speciāliste.

Esiet pacietīgi. Pavasarī esiet pacietīgi un sēklas zemē sējiet, kad augsne iesilusi vismaz līdz +12 grādiem.

Audzējiet atkārtoti. Ievērojiet, ka katram dārzenim ir savs laiks un pieeja. Piemēram, tik iecienītos kartupeļus rudens ražai stādiet maija otrajā pusē, ievērojiet audzēšanas attālumu starp rindām un augiem 60x30 cm, mēslošanai izmantojiet kompostu un ražu vāciet septembra vidū – beigās. Taču ir augi, ko vasarā var audzēt atkārtoti. Piemēram, dažāda veida kāpostus, kolrābjus, salātus, dilles, rukolu, spinātus, zirņus, pupas un sīpolus lokiem. Rokasgrāmatā atradīsiet īsus padomus izplatītāko dārzeņu audzēšanā, kas ikvienam mazdārziņa īpašniekam palīdzēs sasniegt vēlamo rezultātu.

Silta kāja, nevis galva. Siltumprasīgajiem gurķiem, ķirbjiem un kabačiem galvenais ir nevis “silta galva”, bet “silta kāja”. Uz augsnes uzberiet agrāk pļauto zāli – tai satrūdot, izdalās siltums.

Rušiniet pareizi. Lietainā vasarā veidojiet un rušiniet dobes tā, lai liekais mitrums tiktu novadīts. Arī jāravē būs mazāk, ja reizi nedēļā rūpīgi izrušināsiet visas rindstarpas.

Šajā rokasgrāmatā ikviens atradīs detalizētu un vienkāršu dārzeņkopības darbu plānojumu un padomus.

To var brīvi lejupielādēt latviešu valodā šeit: https://ej.uz/SaimesRokasgramatu

Rokasgrāmata krievu valodā pieejama šeit: https://ej.uz/SovetiOgorodnikam

Programmas “Pats savam SAIMES GALDAM” ietvaros 20 organizācijas šogad savos reģionos īstenos projektus, zemkopības darbos iesaistot vismaz 625 mājsaimniecības, tādejādi uzlabojot viņu dzīves apstākļus. Projektu dalībnieki saņems sēklas un stādus, darbarīkus un mēslojumu, pieredzējušu agronomu konsultācijas, kā arī šo “Saimes galda rokasgrāmatu”. Šogad atbalstīti 7 projekti Kurzemē, 5 - Vidzemē, 2 - Zemgalē, 5 - Latgalē un 1 projekts, kas aptvers visu Latviju. Borisa un Ināras Teterevu fonds šiem darbiem piešķīris grantus vairāk nekā 35’000 eiro apmērā.

Plašāk par programmu un organizāciju projektiem lasiet šeit: www.saimesgaldam.lv

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.