Dārzkopības projektu dalībnieki nereti atzīst, ka tie palīdz ne tikai ietaupīt līdzekļus un nodrošināt ģimeni ar pašu izaudzēto pārtiku. Tajos ļaudis gūst iespēju dalīties un palīdzēt viens otram, kā arī stiprināt veselību. Jaunpils pagasta rosīgie seniori kopā izveidoto tēju un garšaugu dobi tā arī nosauca – par Veselības dobi.

“Šovasar lielās vētras un krusas dēļ ir cietuši vairāki projektu dalībnieku dārzi. Taču mēs, kopā īstenojot projektu, neatstājam viens otru nelaimē. Esam apzinājuši postījumus un savstarpēji palīdzam. Ir daļa mazdārziņu, kurus dabas stihija nav skārusi nemaz, un ir raža, kuru viens otram varam ziedot vai apmainīties. Arī kopā izveidotā Veselības dobe ir atkopusies – tajā turpina augt tējas un garšaugi,” dalās pensionāru biedrības "Jaunpils"  projekta vadītāja Ligija Rutka.   

Dobē līdzās pelašķim aug Ludviga vērmele, purpura ehinācija, lielziedu kaķumētra, lielziedu retējs, ārstnieciskā brūnvālīte, lielziedu sārmene, izcilā salvija, raudene, nakts svece un vēl zināmi un mazāk zināmi augi, kuros neapjukt palīdz informatīvās norādes.

Biedrība ir iesaistījusies Borisa un Ināras Teterevu fonda programmā uzņēmīgajiem un rosīgajiem “Pats savam SAIMES GALDAM”, aptverot 20 senioru mājsaimniecības un sociālā centra "Lodes" iemītniekus Tukuma novada Jaunpils pagastā.

Projekta mērķis ir dot iespēju uzņēmīgajiem Jaunpils senioriem pašu rokām īstenot dārzkopības darbus, tādējādi nodrošinot ar daudzveidīgu dārzeņu un tējas krājumiem: “Straujais cenu kāpums pārtikai un mājokļa uzturēšanai stipri ierobežo pensionāru jau tā nelielo rocību. Cenas kāpušas arī sēklām, stādiem, dārza inventāram. Esam priecīgi, ka projekta ietvaros šīs dārza darbiem nepieciešamās lietas cilvēki varēja saņemt bez maksas. Turklāt darbošanās savā dārziņā ir ne tikai lieliska atslodze prātam un veselību veicinoša, bet arī rada pienesumu savai labklājībai un prasmei dalīties, ko Jaunpils seniori darījusi arī līdz šim.”

Tiešā labuma guvēji ir teju 150 cilvēki. “Tie ir gan ģimeņu bērni, mazbērni un kaimiņi, gan arī citi vietējās kopienas cilvēki, kuriem ir iespēja baudīt Veselības dobes pie Pensionāru biedrības mītnes noderību,” stāsta projekta īstenotāji, turpinot, ka biedrības mītne savulaik tika izveidota ar fonda atbalstu.

Projekta pamatā ir sens latviešu sakāmvārds – “Dots devējam atdodas”, ko biedrība savam projektam ir izvēlējušies par vadmotīvu: “Prast sajust un palīdzēt, iedvesmot ar savu darbību motivēt līdzcilvēkus ir viens no mūsu mērķiem.”

Kopš 2017. gada Borisa un Ināras Teterevu fonda programmā uzņēmīgajiem un rosīgajiem “Pats savam SAIMES GALDAM” atbalstīti kopā 112 bezpeļņas organizāciju dārzkopības projekti. Tajos iesaistījās 3`515 mājsaimniecības un tajās – 13`170 iedzīvotāji no visiem Latvijas reģioniem. Atbalstīto projektu aktivitātes ir aptvērušas vairāk nekā pusi Latvijas novadu un valstspilsētas. Atbalstam iedzīvotājiem programmā fonds piešķīra kopumā 212`650 eiro.

Šogad programmā iesaistījās 30 Latvijas bezpeļņas organizācijas, aptverot 903 mājsaimniecības un tajās - teju 3`450 personas.

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.