Jauni vārdi Latvijas mākslā

2019. gada 2. jūlijs

Jūnija izskaņās, kad tūkstošiem studentu noslēdz studiju gaitas, jauns posms ir sācies arī trīs izciliem jauniešiem. Viņi ir mecenātes Ināras Teterevas stipendiāti mākslā Krišjānis Elviks, Agate Lielpētere un Jānis Krauklis. Kopš 2012. gada Mecenātes Ināras Teterevas stipendijas mākslā ieguvuši jau 20 Latvijas Mākslas akadēmijas studenti.

Mecenāte Ināra Tetereva novēlēja absolventiem “turpināt ielūkoties sevī, cilvēkos un parādībās apkārt, meklējot jaunus pustoņus turpmākai daiļradei. Un sarežģītākajos brīžos atcerēties, ka nereti šķietamais strupceļš īstenībā ir krustceles, kur atrodam jaunus virzienus, iedvesmu un enerģijas avotu. Turpiniet radīt pārsteigumu, lai Jūsu mākslas ceļš būtu bagātīgs kā pati dzīve!”

No kreisās: stipendiāti Krišjānis Elviks, Jānis Krauklis un Agate Lielpētere.

Katrs no šiem Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) absolventiem jau šobrīd ir guvis panākumus, tiecas uz izcilību un talanta apliecināšanu. “Kilograms kultūras” balvai nominēts izstāžu cikls “Skaņai vajag mākslu”, kura viens no posmiem (par Bruno Vasiļevska darbu “Klusā daba – saules stars”) ir LMA Scenogrāfijas apakšprogrammas bakalaura studiju absolventa Krišjāņa Elvika kopdarbs ar populāro krievu grupu Mumiy Troll. Krišjānis ir arī viens no jaunajiem Latvijas māksliniekiem, kuri pārstāv mūsu valsti starptautiskajā Laikmetīgās mākslas biennālē “Eiropas jaunrade 2019 - 2021”.

Savukārt LMA grafikas apakšnozares bakalaura studiju absolventes Agates Lielpēteres darbi ikvienam iepazīstami personālizstādē “Bruised and confused / Līdz kāzām sadzīs”. Tā laikā no 5. līdz 27. jūlijam norisinās Rīgas cirka Ziloņu mājā. Izstādē tiek risināti jautājumi par jaunības maksimālismu un tā kopsakarībām ar zilumu estētiku. Agate jau ir piedalījusies vairākās izstādēs Latvijā un ārpus tās, kā arī papildinājusi zināšanas Porto Mākslas akadēmijā Portugālē.

Maģistra studiju Vizuālās komunikācijas apakšnozares absolvents Jānis Krauklis studiju gaitās rūpīgi izkopis savu māksliniecisko rokrakstu. Katrā nākamajā darbā rādot mērķtiecīgu radošo izaugsmi, ieguvis atzinību, pārvēršot skatītājam pierastas lietas jaunās struktūrās. Tas tostarp vērojams arī Jāņa un grupas “Prāta vētra” kopdarbā – projektā “Skaņai vajag mākslu”, interpretējot Rūdolfa Piņņa mākslas darbu “Dārgakmeņi”. Jānis ir viens no mākslinieku grupas 3/8 dibinātājiem, regulāri piedalījies daudzās izstādēs Latvijā un ārzemēs. Tostarp Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstītajā laikmetīgās mākslas izstādē “Nosaukumam nav nozīmes” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, 3/8 solo izstādē “Studio Visit” Lielbritānijā, “Sistēmas” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un citās.

 

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.