Starptautisko grāmatu sēriju “Direktora izvēle” ir papildinājusi Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītājas Daigas Upenieces grāmata par 30 muzeja kolekcijas darbiem. Sērijas veidošanā jau ir piedalījušies daudzu pasaules zināmāko mākslas muzeju direktori, pētniecības materiālu par darbu izlasi pasniedzot caur individuālo izjūtu prizmu. Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA ir pirmais muzejs Baltijā, kurš šajā projektā piedalās ar vēstījumu par kolekcijas darbiem.
Grāmatu sērija “Direktora izvēle” ir sava veida personalizēta muzeju vizītkarte, kas apvieno dažādas muzeju pasaulē pazīstamas personības. Uzrakstīt grāmatu par 30 Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA kolekcijas darbiem ir aicinājusi Londonas izdevniecība “Scala Arts & Heritage Publishers”. Tā tagad starptautiskā projekta ietvaros ir izdota angļu valodā un ir pieejama muzejā iegādei.
Grāmatā iekļauta Rietumeiropas māksla laika periodā no 16. gadsimta līdz 20. gadsimta sākumam, ietverot Nīderlandi, Beļģiju, Franciju, Vāciju, Austriju, Itāliju, Somiju, Norvēģiju, atsevišķos piemēros ieskicējot Eiropas kultūras saikni ar Indiju un Dienvidaustrumāziju.
Stāsti ir veidoti par tādām labi zināmām gleznām, kā Pītera Ārtsena (Pieter Aertsen, ap 1508–1575) “Golgāta” (1545–1546), Daniela Sēhersa (Daniël Seghers, 1590–1661) un Lukasa fan Īdena (Lucas van Uden, 1596–1672) “Ainava ziedu vijā”, Bartolomeusa Sprangera (Bartholomeus Spranger, 1546–1611) “Ādams un Ieva”, Antonija fan Deika (Anthony van Dyck, 1599–1641) “Orānijas-Nasavas prinča Vilhelma II portrets” (1628–1632), Kloda Monē (Claude Monet, 1840–1926) “Ziemas ainava. Sandvika” (1895), skulptūrām: Luidži Bjenemē (Luigi Bienaimé, 1795–1878) “Bakhante” (1847), Gaetano Rosi (Gaetano Rossi, 1829–?) “Smejošais zēns” un vairākiem dekoratīvi lietišķās mākslas priekšmetiem, piemēram, Sevras Nacionālās manufaktūras 20. gadsimta 20–30. gadu porcelānu.
Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalsts šīs grāmatas izdošanai ir turpinājums vairāk nekā desmit gadus ilgai sadarbībai ar Mākslas muzeju RĪGAS BIRŽA. Kopā bagātinot Latvijas mākslas vidi ar izciliem mākslas notikumiem, muzeja apmeklētājiem kļuva pieejamas sabiedrības atzinību guvušās izstādes. Tostarp “Provansas valdzinājums” (2015), “Prado 12 raksturi” (2017), “Ar septiņjūdžu zābakiem. Pietura – Somija. Darbi no Kiasma muzeja kolekcijas” (2017), “Pašatklāsme. Tintoreto, Omars Galljāni, Lorenco Puljizi” (2021). Jaunā, ar Borisa un Ināras Teterevu fonda līdzatbalstu tapusī, grāmata ir solis uz muzeja kolekcijas plašāku starptautisko atpazīstamību.
Grāmatu sērijas “Direktora izvēle” tapšanā jau ir piedalījušies Mauritshuis (Hāga), Gugenheima (Bilbao), Gemäldegalerie (Berlīne), Polijas Nacionālā muzeja (Varšava), Frika kolekcijas (Ņujorka), Āzijas civilizācijas muzeja (Singapūra), Valesa kolekcijas (Londona), Gruzijas Nacionālā muzeja (Tbilisi), Dekoratīvās mākslas muzeja (Prāga) un vēl daudzu citu muzeju direktori. Dažas no šīm grāmatām, arī grāmata par Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA kolekcijas izlasi, iepriekš tika pārveidotas par izstādēm un video stāstījumiem.