Piektdien, 20. augustā, Mākslas muzejā Rīgas Birža, klātesot autoriem Omaram Galljāni un Lorenco Puljizi, kā arī pasaulslavenās Florences Ufici galerijas ilggadējai zinātniskajai direktorei, profesorei Marcijai Faieti, tika atklāta Itālijas mākslas izstāde “Pašatklāsme. Tintoreto, Omars Galljāni, Lorenco Puljizi”. Visiem interesentiem izstāde aplūkojama no 21. augusta līdz 21. novembrim. Šī izstāde kā veltījums Rīgas Biržas 10 gadu jubilejai tiek rīkota ar Borisa un Ināras Teterevu fonda, kā arī Itālijas Republikas vēstniecības Latvijā atbalstu.
“Pirms 10 gadiem Rīgas Birža vēra savas durvis ar mērķi piedāvāt apmeklētājiem augstvērtīgu dažādu laikmetu mākslu. Šajā misijā mūsu nenogurstošs domubiedrs ir bijis Borisa un Ināras Teterevu fonds, ar kura atbalstu esam rīkojuši vairākas izstādes. “Pašatklāsme” ir pirmā lielā izstāde Rīgas Biržā pēc pandēmijas izraisītās ārkārtējās situācijas, un esam pagodināti, ka savus 10 darbības gadus varam atzīmēt ar unikālu izstādi, kurā satiekas laikmetīgā un klasiskā māksla,” teic Mākslas muzeja Rīgas Birža vadītāja Daiga Upeniece.
“Izstādē “Pašatklāsme” sastopas divi laikmeti, kurus savieno smalka mākslas stīga. Novēlu, lai Rīgas Biržas apmeklētājiem šī izstāde atklāj unikālās itāļu kultūras fenomenu un ilgtspēju. Esmu pagodināta, ka fonds varēja sniegt atbalstu arī šīs izstādes atvešanā uz Rīgu, tā turpinot sadarbību ar Rīgas Biržu, kas aizsākās muzeja darbības pirmajās dienās,” atzīst mecenāte Ināra Tetereva.
Itālijas mūsdienu mākslinieki Galljāni un Puljizi izstādē “Pašatklāsme” rīdziniekus un galvaspilsētas viesus iepazīstina ar speciāli šai izstādei radītajām lielformāta kompozīcijām, kuru ieceres un māksliniecisko izteiksmes līdzekļu izvēle sakņojas Itālijas glezniecības tradīcijās.
Katrs autors izstādē eksponē septiņus darbus, kuri veido dialogu par viņiem tik būtiskajām esības vērtībām: cilvēka vieta pasaulē, skaistais un vērtīgais, draudi un bailes, drosme un mīlestība. Lai arī Galljāni un Puljizi mākslinieciskie rokraksti ir krasi atšķirīgi, tos apvieno uzticība Itālijas dižo renesanses meistaru mākslinieciskās patiesības meklējumu ceļam. Savukārt izstādes centru veido izcilā renesanses mākslinieka Tintoreto “Vīrieša portrets” (1546), kas Rīgā ir aplūkojams pirmo reizi.