Piepildot darbības mērķi, 2021. gadā fonds atbalstīja izcilas un sabiedrībai noderīgas labdarības iniciatīvas. Jo īpaši atbalstījām kultūru, izglītību, uzlabojumus publiskajā pilsētvidē, sniedzām atbalstu kopienu attīstības organizācijām pilsētās un lauku apvidos, dzīvnieku aizsardzībai un palīdzējām maznodrošinātu un trūcīgu personu grupām. Atbalstāmo programmu klāsts paplašinājās, un tās visas vieno virsmērķis – padarīt Latviju labāku.

Ar fonda gādību paveiktie darbi sniedz labumu Latvijas sabiedrībai gan tagad, gan sniegs ieguvumus ilgtermiņā priekšdienās.


RSU atklāta Borisa Tetereva vārdā nosauktā auditorija

Godinot filantropu un ilggadējo Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) atbalstītāju, absolventu un Goda doktoru Borisu Teterevu, 2021. gada 6. oktobrī RSU atklāja Borisa Tetereva auditoriju. Universitātes modernākā auditorija atrodas RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā (Anniņmuižas bulvārī 26A, Rīgā), kur ikdienā zināšanas gūst studenti, strādā zinātnieki un norit starptautiskas konferences gan veselības aprūpes jomā, gan sociālajās zinātnēs.

“Mēdz teikt, ka cilvēka dzīves īstā mēraukla ir dāsnums, un šādi raugoties, filantrops Boriss Teterevs uzlicis izcilības latiņu. Goda nosaukuma piešķiršana Rīgas Stradiņa universitātes modernākajai auditorijai ir solis kā mecenāta Alma Mater var atgādināt un nodot nākamajām paaudzēm viņa devumu izglītībā, zinātnē un kultūrā. Jau kopš darbības pirmsākumiem, Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalsts bijis svarīgs simtiem studentu, mācībspēku, zinātnieku un absolventu, un šis devums turpinās dzīvot gan jaunnosauktajā auditorijā, gan ārpus tās,” saka RSU rektors profesors Aigars Pētersons.

 

Iemirdzas Brīvības pieminekļa zvaigznes

2021. gada novembrī ar mecenātes Ināras Teterevas atbalstu jo īpaši izgaismo trīs zeltītas Brīvības pieminekļa zvaigznes. Ziedojums sniedza iespēju iegādāties īpašus gaismas ķermeņus, kas ļauj zelta zvaigznēm mirdzēt arī diennakts tumšajā laikā.

Trīs zvaigznes, ko Brīvības tēls jaunas sievietes veidolā ceļ debesīs, simbolizē Latvijas vēsturiskos novadus – Kurzemi, Vidzemi un Latgali. Arī izcilais tēlnieks Kārlis Zāle savu Brīvības pieminekļa metu bija nosaucis - “Mirdzi kā zvaigzne!”. Borisa un Ināras Teterevu fonda dibinātāja, mecenāte Ināra Tetereva šim mērķim veltījusi nozīmīgu ziedojumu – 20 000 eiro.

Izgaismošanas projekta attēls. Publicitātes foto.

 

Teātris.zip jubilejas sezonā pie skatītājiem nākušas Latvijas teātru iestudējumu TV pirmizrādes

2021. gads ievada raidījuma “Teātris.zip” jubilejas, desmito sezonu. Šajā jubilejas gadā “Teātris.zip” piedāvājis TV pirmizrādes Valmieras drāmas teātra, Liepājas teātra, Jaunā Rīgas teātra, Latvijas Nacionālā teātra, Dailes teātra, Mūzikas nama “Daile”, Ģertrūdes ielas teātra, Daugavpils teātra izrādēm. Ierakstītas virkne jaunu izrāžu rādīšanai TV skatītājiem nākamajās sezonās. Raidījuma desmit sezonās pārraidītas 227 izrādes, no kurām 159 ir vakara un 68 – dienas izrādes. Ierakstītas 164 izrādes.

 

Atklāts Aleksandram Čakam veltīts piemiņas cilnis

Svinot izcilā dzejnieka un rakstnieka Aleksandra Čaka 120. jubileju, 2021. gada 14. oktobrī, atklāts mākslinieka Vilipsōna un radošās komandas veidotais A.Čaka piemiņas cilnis. Šis ir vēl viens ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu tapušais mākslas objekts pilsētvidē, kas vienlaikus iezīmē ikvienam A.Čaka daiļrades cienītājam svarīgu kultūrvēsturisku vietu - cilnis atrodas Rīgā, pie A.Čaka muzeja (Lāčplēša ielā 48) ieejas durvīm.

Piemiņas ciļņa vadmotīvs ir meklējams dzejolī “Pilsētas zēns” (Es no torņiem un skursteņiem mācījos / Vēl pirms miršanas debesīs kāpt) un tagad ietērpts mākslinieka Vilipsōna veidotajā bronzas mākslas objektā.

 

Itālijas mākslas izstāde “Pašatklāsme. Tintoreto, Omars Galljāni, Lorenco Puljizi”

Atzīmējot 10 gadu jubileju, Mākslas muzejs Rīgas Birža sadarbībā ar pasaulslaveno Florences Ufici galeriju ikvienam mākslas cienītājam piedāvājusi itāļu mākslas izstādi “Pašatklāsme. Tintoreto, Omars Galljāni, Lorenco Puljizi”. Šī izstāde tika rīkota ar Borisa un Ināras Teterevu fonda, kā arī Itālijas Republikas vēstniecības Latvijā atbalstu, un bija aplūkojama 2021. gadā no 21. augusta līdz 21. novembrim.

Izstādes centru veidoja renesanses izcilā venēcieša Tintoreto glezna “Jauna vīrieša portrets”, kura Rīgā bija skatāma pirmo reizi. Savukārt Itālijas mūsdienu mākslinieki Omars Galljāni (Omar Galliani) un Lorenco Puljizi (Lorenzo Puglisi) skatītājus iepazīstināja ar speciāli izstādei radītām lielformāta kompozīcijām, kuru ieceres un māksliniecisko izteiksmes līdzekļu izvēle sakņojas Itālijas glezniecības tradīcijās.

 

Imantam Lancmanim un Laumai Lancmanei pasniegta Borisa un Ināras Teterevu fonda Goda zīme

Par nenovērtējamiem un izšķirošiem nopelniem Rundāles pils ansambļa atjaunošanā un pašaizliedzīgu kalpošanu mākslai gleznotājam, mākslas vēsturniekam Imantam Lancmanim un pētniecei, Rundāles pils muzeja izstāžu kuratorei Laumai Lancmanei pasniegts Borisa un Ināras Teterevu fonda augstākais apbalvojums - Goda zīme.

Goda zīme pēc mecenātu Borisa un Ināras Teterevu ierosmes iedibināta, lai godinātu organizācijas vai personības par īpašiem nopelniem labdarības un brīvprātīgā darba veicināšanā vai par ilgstošu un pašaizliedzīgu darbību kādā jomā vai atsevišķa projekta sabiedrības labā realizāciju ar izciliem panākumiem.

 

Rundāles pils muzejs izdevis monogrāfiju “Rundāles pils III. Restaurācija”

Rundāles pils muzejs izdevis trešo sējumu monogrāfiju sērijā par Rundāles pili – “Rundāles pils III. Restaurācija”, kas tapusi ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu. Noslēdzošā sējuma autors Imants Lancmanis un līdzautore Lauma Lancmane izdevumā iepazīstina ar Rundāles pils atjaunošanu laikā no 18. gadsimta līdz mūsdienām, īpašu uzmanību veltot vērienīgajam visa pils ansambļa restaurācijas ciklam, kas ilga no 1972. līdz 2014. gadam.

Pirmais Rundāles pils monogrāfijas sējums tika izdots 2015. gadā, tas iepazīstina ar pils vēsturi. Otrais sējums (2018) rāda pili kā objektu, ļaujot veikt virtuālu ceļojumu pa telpām un apskatīt detaļas tuvplānā. Trešā, pils ansambļa restaurācijai veltītā, monogrāfijas sējuma atklāšanas svētki norisinājās 2021. gada 29. jūlijā Rundāles pils franču dārzā.

Monogrāfiju sērija. Foto: Gints Ivuškāns

 

Bērni ar kustību traucējumiem turpina rehabilitāciju Supervaroņu programmā

Lai bērni un jaunieši ar kustību traucējumiem atbalsta programmā Supervaroņa tērps Mollii turpinātu saņemt inovatīvu terapiju mājas apstākļos 2022. gadā, mecenāte Ināra Tetereva papildus ziedojusi vēl 19 500 eiro. Šis atbalsts nodrošina vismaz 100 terapijas sesijas rehabilitācijas centra POGA mazajiem pacientiem.

Vēl iepriekš 2021. gadā tika sniegts atbalsts, lai centrs POGA varētu ieviest jauno programmu un iegādāties pirmos Supervaroņu tērpus, kuru lietošana ievērojami atvieglo bērnu fizisko stāvokli un ļauj vecākiem palīdzēt bērniem veikt vingrinājumus mājās.


Borisa un Ināras Teterevu fondam piešķirta Balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam

 

2021. gada 3. decembrī, Starptautiskajā cilvēku ar invaliditāti dienā, Borisa un Ināras Teterevu fondam piešķirta "Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam 2021" nominācijā "Uzdrīkstēšanās" par aktīvu ieguldījumu, pārstāvot personas ar invaliditāti, to tiesības un intereses.

Balvu jau septīto gadu pēc kārtas pasniedza tiesībsargs sadarbībā ar Invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons” un Latvijas Nacionālo bibliotēku.

Konkurss tiek rīkots ar mērķi novērtēt un atbalstīt cilvēku ar invaliditāti intereses pārstāvošo nevalstisko organizāciju, kā arī individuālu darbību. Tādējādi gan sekmējot labās prakses attīstību cilvēku ar invaliditāti tiesību aizsardzībā, gan arī veicinot sabiedrības izpratni un iesaisti cilvēku ar invaliditāti situācijas uzlabošanā.

 

 

 

 

RSU docenti modernizē studiju kursus

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) kopā ar RSU Absolventu asociāciju un Borisa un Ināras Teterevu fondu 2021. gada rudenī deva zaļo gaismu 21 mērķstipendijas docētājam. Līdz 2022. gada pavasarim stipendiāti modernizē vairākus sociālo zinātņu un veselības aprūpes studiju kursus, lai veicinātu RSU studentu mācību apgūšanas procesu un mācīties prieku.

Filantropa Borisa Tetereva mērķstipendijas docētājiem paredzētas inovatīvu studiju kursu izstrādei, esošo studiju kursu pilnveidei, integrējot atbilstošus metodiskos risinājumus, kā arī tam, lai paaugstinātu viesdocētāju skaitu RSU un veicinātu starptautiskās pieredzes apmaiņu.

Attēls pie Borisa Tetereva auditorijas Rīgas Stradiņa universitātē. Foto: Ieva Lūka, LETA

 

Talantīgie RSU studenti saņem Borisa un Ināras Teterevu fonda stipendijas medicīnā

Stipendijas 2021. gadā saņēmuši 15 RSU Medicīnas fakultātes, Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes, kā arī Zobārstniecības fakultātes studenti. Borisa un Ināras Teterevu fonda stipendijas medicīnā sniedz atbalstu centīgiem topošajiem speciālistiem, kuru gaitām ilgajos studiju gados nepieciešams atspaids vai kuru sasniegumi jau studiju gaitā pelna atzinību.

“Jauno stipendiju piešķiršana ir mūsu neizmērojama pateicība mediķu kopienai šodien, un, redzot jaunos studentus – arī pārliecība par Latvijas mediķu panākumiem arī nākotnē,” pauž mecenāte Ināra Tetereva.

Jaunie stipendiāti Borisa Tetereva auditorijā. Foto: Rīgas Stradiņa universitāte

 

Turpinās labdarība novados

Borisa un Ināras Teterevu fonds ir nozīmīgākais kopienu filantropijas veicinātājs Latvijā. Katru gadu Latvijas reģionālās labdarības organizācijas – kopienu fondi – ar līdzcilvēku atbalstu lielos un mazos ziedojumos piesaista desmitiem tūkstošu eiro. Ziedojumu piesaistes veidi reģionos ir dažādi. Jau tradicionālas ir kļuvušas Lūgšanu brokastis Limbažos, Valmierā – Bumbu ralliji, savukārt Viduslatgalē rudenī rīkots šai pusē pirmais Ziedotāju aplis.

Zīmīgi, ka Latvijas kopienu fondi turpina sekmīgi īstenot labdarības aktivitātes arī COVID-19 izraisīto pārmaiņu laikā. Sociālās distancēšanās laikā īstenotas daudzas izcilas ieceres, pielāgojot to formātu atbilstoši pastāvošajiem ierobežojumiem. Lai labdarība novados neapsīkst, lai kādi laiki būtu.

 

Grāmatu jaunumi skan LR1 “Radio mazā lasītava” un LR4 “Grāmatu otrdienas”

Stāsti par grāmatu jaunumiem latviešu un krievu valodā turpina skanēt Latvijas radio ēterā un ierakstos - internetā. Latvijas Radio 1 raidījumā “Radio mazā lasītava” jaunāko grāmatu fragmentus priekšā lasa aktieris Gundars Āboliņš, bet ar literātiem sarunājas Ingvilda Strautmane. Savukārt stāstus par Baltijas valstu krievu literātiem un grāmatu jaunumiem krievu valodā klausāmas Latvijas Radio 4 raidījumā “Grāmatu otrdiena”.

 

RSU apkaimi bagātina mākslas objekts “Lielā vāze 1/4”

RSU galvenās ēkas apkaimi papildinājis Ojāra Pētersona veidotais vides mākslas objekts “Lielā vāze ¼”, kas tapis Borisa un Ināras Teterevu fonda īstenotās programmas “Māksla publiskā telpā” ietvaros. Mākslas objekts 2021. gada vasarā nonācis tam sākotnēji iecerētajā mājvietā Dzirciema ielā 16 - blakus filantropa, ārsta un uzņēmēja Borisa Tetereva alma mater. Iepriekš “Lielā vāze ¼” atradās pagaidu mājvietā – pusaplī pie Akmens tilta un AB dambja.

"Lielā vāze 1/4" ir daļa no lielformāta mākslas objekta “Lielā vāze”. Objekta lielākā daļa - “Lielā vāze 3/4” - jau kopš 2014. gada skatāma pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas. Mākslas darba ārējā virsma noklāta ar keramisku mozaīku. Uz katras no vairāk nekā 14 000 keramikas plāksnītēm izvietots viens burts no Garlība Helviga Merķeļa darba “Vidzemes senatne”. Teksta fragmenta publikācija latviešu, angļu, franču, vācu, spāņu un krievu valodā veido mākslas objekta trešo un pēdējo daļu. Publikācija ir pieejama Latvijas bibliotēkās.


“Ķepa uz sirds” skan arī Latvijas radio 1

Tagad raidījums “Ķepa uz sirds” stāsta par dzīvnieku labturību arī Latvijas Radio 1 viļņos. Jaunas sarunas un aktualitātes par dzīvnieku skološanu, kopšanu, veselību un aizsardzību klausāmas radio ēterā un internetā. Raidījumu vada Inese Kreicberga tandēmā ar Latvijas Radio 5 dīdžeju Magnusu Eriņu, kopā ar nozares ekspertiem pētot attiecīgās tēmas.

“Ķepa uz sirds” jau 10 gadus ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu veicina atbildīgu rīcību pret dzīvniekiem un palīdz patversmju iemītniekiem atrast jaunus saimniekus. “Mēs tiecamies uz to, lai Latvija kļūst par attīstītu Eiropas valsti, kurā dzīvnieku tiesības ir sakārtotas. Tāpēc liels prieks, ka ar Latvijas Radio 1 starpniecību mēs varam uzrunāt jaunu auditoriju un kopā kļūt par dzīvniekiem arvien draudzīgāku sabiedrību,” stāsta žurnāliste un raidījuma producente Inese Kreicberga.


Labdarības virtuvju saimniekošana kļuvusi raitāka

2021. gadā labdarības programmā “Maizes rieciens – atbalsts labdarības virtuvēm” nozīmīgu Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu guva piecas labdarības virtuves, atjaunojot to darbībai nepieciešamo tehniku un iekārtojumu. Turpmāk to saimniekošana Rīgā, Smiltenē, Valmierā, Jelgavā un Daugavpilī būs raitāka un saimnieciski racionālāka.

Darbības gados daudzu virtuvju tehniskais nodrošinājums nolietojies un ir nepieciešami uzlabojumi, lai virtuves varētu turpināt palīdzēt trūkumcietējiem, izsniedzot, nereti, vienīgo silto maltīti dienā. Uzlabojumiem labdarības virtuvēs Borisa un Ināras Teterevu fonds 2021. gadā ir piešķīris 32 600 eiro. Atbalsts labdarības virtuvēm turpinās arī 2022. gadā.

 

Dārzkopības darbos iesaistījās divas reizes vairāk mājsaimniecību

2021. gadā Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstītajos dārzkopības projektos piedalījās divas reizes vairāk ģimeņu nekā 2020. gadā. Sēklas, stādus un dārza piederumus saņēma vairāk nekā 700 mājsaimniecības visos Latvijas reģionos. Pamudinājumu iesaistīties dārzkopības projektos cilvēki saņēma no Latvijas bezpeļņas organizācijām, kuras ieguva fonda programmas “Pats savam SAIMES GALDAM” atbalstu.

Kopā 20 organizācijas Latvijas mājsaimniecībām 18 pašvaldībās Vidzemē, Latgalē, Kurzemē un Zemgalē sniedza atspēriena punktu dārza darbu uzsākšanai. Visu nepieciešamo dārza darbiem saņēmušie cilvēki visbiežāk audzēja kartupeļus, tomātus, gurķus, burkānus, bietes, kabačus, ķirbjus, kāpostus, dažādus zaļumus. Nereti daļu no izaudzētā projektu dalībnieki dāvina veco ļaužu pansionātiem, sociālajiem centriem, zupas virtuvēm, vai vienkārši – citām ģimenēm, kurām klājas grūti, tādējādi kļūstot arī par devējiem.

 

Plašāku informāciju par visiem fonda paveiktajiem un atbalstītajiem darbiem var gūt mājaslapas sadaļā “Mūsu darbi”. Savukārt sekot līdzi jaunākajām iecerēm var sadaļā “Jaunumi” un, pierakstoties jaunumu saņemšanai e-pastā.    

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.