Ar Borisa un Ināras Teterevu fonda finansiālu līdzatbalstu tapis taktilais Brīvības piemineklis. Tas veidots, lai vienu no mūsu valsts galvenajiem simboliem varētu ar taustes palīdzību iepazīt arī neredzīgi un vājredzīgi cilvēki.
Atsaucoties aicinājumam, Borisa un Ināras Teterevu fonds veltīja taktilā Brīvības pieminekļa izveides pabeigšanai nepieciešamo summu. Šis ieguldījums turpina Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu iecerēm, kas saistītas ar Latvijas tautas brīvības un neatkarības simbolu. Fonda atbalsta vēsture sākās 2015. gadā, kad par godu Latvijas proklamēšanas dienai un Brīvības pieminekļa 80. gadadienai tapa mākslas projekts “Ieskaties acīs BRĪVĪBAI”. Un turpinājās 2021. gadā, kad ar fonda atbalstu iemirdzējās trīs zeltītas Brīvības pieminekļa zvaigznes.
Savukārt taktilais Brīvības piemineklis atklāts Latvijas dzimšanas dienā – 2022. gada 18. novembrī Brīvības laukumā iepretim Kārļa Zāles veidotajam un 1935. gada 18. novembrī atklātajam oriģinālam. Šo īpašo bronzas miniatūru izveidoja tēlnieks Ivars Miķelsons mērogā 1:50.
Mākslinieks stāsta: “Šis miniatūrais taktilais objekts, protams, pirmām kārtām, ir domāts neredzīgiem vai vājredzīgiem cilvēkiem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Bija svarīgi, lai tiek klāt cilvēki ratiņkrēslos, lai būtu pievadjoslas, pa kurām var atnākt ar speciālo spieķīti un atrast šo objektu. Visas šīs lietas bija jāņem vērā.”
Lai ar taustes palīdzību varētu izprast pieminekļa mērogu, miniatūrai pievienotas godasardzes karavīru figūriņas. “Aptaustot šo cilvēciņu un uzreiz pārejot pie Brīvības pieminekļa, tu saproti, cik liels ir cilvēciņš, un cik liels ir piemineklis. Miniatūrās godasardzes karavīru figūras ļauj apjaust pieminekļa monumentalitāti, salīdzinājumā ar cilvēka augumu,” intervijā Latvijas Radio 1 turpina mākslinieks.
Taktilajam piemineklim ir pievienota arī plāksne ar tekstu braila rakstā, kā arī informācija par tēlnieka Kārļa Zāles Brīvības pieminekļa vēsturi latviešu un angļu valodā, ko ierunājuši Jaunā Rīgas teātra aktieri Vilis Daudziņš un Marija Linarte.