Piektdien, 4.novembrī, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā pasniedza pirmo Baltijas Jaunā mākslinieka balvu (Baltic Young Artist Award). To 53 mākslinieku konkurencē ieguva Juhans Somets (Juhan Soomets). Laureāta interaktīvās mākslas instalācijas "Mākslinieka istaba" (The Artist’s Room) izstāde muzeja 4.stāva izstāžu zālē būs apskatāma līdz 27.novembrim. Savukārt publikas balsojumā pārliecinoši uzvarējis jaunais mākslinieks Nojus Petrauskas ar mākslas darbu "Altāris. Pirmā nodaļa" (Altar. Chapter I).
Tiešsaistes balsojumā piedalījās teju 2500 mākslas mīļotāji no Baltijas valstīm, Apvienotās Karalistes, Itālijas, Norvēģijas, Nīderlandes, Francijas, Vācijas, Kanādas, ASV, Ukrainas, Krievijas un citām valstīm.
“Esam gandarīti par pirmās Baltijas Jaunā mākslinieka balvas rezultātiem un redzam, ka balvai ir spēcīgs potenciāls Baltijā veicināt mākslas procesus. Tas saskan arī ar topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja mērķiem. Kopā ar partneriem - NOAR un Baltijas mākslas akadēmijām - balvu attīstīsim, lai tā kļūtu par ikgadēju un gaidītu notikumu Baltijas kultūrtelpā. Paldies visiem balvas pretendentiem un gaidīsim jaunus pieteikumus nākamgad,” stāsta Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonda valdes priekšsēdētājs Romans Surnačovs.
“Esmu lepns par balvu kā iespēju izstādīt savu darbu Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā,” prieku pauž pirmais Baltijas Jaunā mākslinieka balvas ieguvējs, jauno mediju mākslinieks Juhans Sometss. “Manas instalācijas priekšplānā ir skatītāja iesaiste. Skaņu kompozīcijas, kuras skatītājs var veidot, vienlaicīgi pieskaroties alumīnija un vara “stīgām”, ir šķietami autentisks un individuāls piedzīvojums. Tomēr aiz tā stāv programma, kas nosaka šīs pieredzes robežas. Cik daudz par tādām zinām, ik dienas arvien vairāk laika pavadot virtuālajā vidē? Cik lielā mērā tās esam gatavi iekļaut arī savā mākslas pieredzē?” akcentē J.Sometss.
“Balvas pretendentu darbos redzamas dažādo skolu atšķirības un lokālo mākslas attīstības tendenču ietekmes, kas ir ļoti labi. Juhana Sometsa instalācija "Mākslinieka istaba" ir tehnoloģisks darbs, ar ko izcēlās no citu Baltijas jauno mākslinieku darbiem,” komentē žūrijas komisijas loceklis, Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības katedras vadītājs Andris Vītoliņš. “Māksliniekam iespēja darbu izstādīt muzejā ir kā nonākt templī. Ir tūkstošiem mākslinieku, kas nekad līdz muzejam tā arī nenonāk, tāpēc izstāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā ir īpaši vērtīgs balvas papildinājums. No šādas balvas iegūst ne tikai tās laureāti, bet arī visa Baltijas mākslas kopiena. Tādās pilsētvalstīs kā Latvija, Lietuva un Igaunija ir nelielas un ierobežotas profesionālās komūnas. Starptautiski konkursi palīdz tās sapludināt, veicinot mākslas attīstību reģionā kopumā un jauna skatījuma uz mākslas darbu izveidošanos,” uzsver A.Vītoliņš.
J.Sometss savā darbā izmanto tehnoloģijas, kuras “uzaugušas” reizē ar vairumu skatītāju un aptver veselas piecas desmitgades. Skaņu dizains nācis no septiņdesmito gadu analogajiem sintezatoriem. Programmēšanas estētika - no astoņdesmitajiem. Instalācijai izmantotā programmēšanas valoda nākusi no deviņdesmitajiem, kad kodu rakstīšana ieguva mūsdienās pazīstamās audiovizuālās aprises. Izmantotais dators ir divtūkstošo gadu modelis, toties no “lietu interneta” dekādes nācis regulators, kas aprūpē pieskārienjutīgās “stīgas”. Pusgadsimtu raudzēta autortehnika ļauj domāt par laikmetīgo mākslu kā ilgtspējīgās tradīcijās sakņotu parādību.
Baltijas Jaunā mākslinieka balva izveidota, lai profesionālo vidi un plašāku sabiedrību iepazīstinātu ar jaunākās paaudzes māksliniekiem un atbalstītu viņu radošos centienus uzsākt veiksmīgu profesionālo darbību. Balvas iniciatori ir laikmetīgās mākslas platforma NOAR, Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonds (LLMMF), ko dibinājuši ABLV Charitable Foundation un Borisa un Ināras Teterevu fonds, sadarbībā ar Latvijas, Lietuvas un Igaunijas mākslas akadēmijām.
LLMMF uzvarētājam piešķir naudas prēmiju 2000 eiro apmērā, un sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju organizē mākslinieka izstādi. Publikas simpātija iegūst 500 eiro veicināšanas balvu. Savukārt žūrijas rekomendētajiem māksliniekiem NOAR nodrošinās iespējas prezentēt savus darbus tiešsaistes platformā. Tas ļaus mākslas kolekcionāriem iepazīties ar tiem, kā arī sekmēs sarunas par mākslinieka prezentēšanu Vilnius Art Fair – lielākajā un respektablākajā notikumā laikmetīgajā mākslas tirgū Baltijā.