Šogad ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu 206 grūtībās nonākušās ģimenes iegūs iespēju un mudinājumu pašu rokām veikt zemkopības darbus pārtikas sagādāšanai savam saimes galdam. Ģimenes saņems sēklas un stādus, darbarīkus un mēslojumu, kā arī tik būtiskās pieredzējušu agronomu konsultācijas par to, kā izaudzēt pēc iespējas labāku ražu.
Noslēdzoties fonda projektu konkursam programmā “Pats savam SAIMES GALDAM”, atbalstu ieguva 12 bezpeļņas organizācijas. Tās šogad savos reģionos īstenos projektus, zemkopības darbos iesaistot vismaz 800 uzņēmīgus un rosīgus savas apkaimes iedzīvotājus, tādejādi uzlabojot viņu dzīves apstākļus. Borisa un Ināras Teterevu fonds šiem darbiem piešķīris grantus 16 215,- eiro apmērā. Atbalstīti 3 projekti Latgalē, 2 projekti Vidzemē, 3 projekti Zemgalē un 4 projekti Kurzemē.
Atbalstu saņēmušās organizācijas atzīst, ka tas būs liels atspaids ģimenēm. Ziemas periodā lielākais slogs ir tekošo rēķinu par komunālajiem pakalpojumiem apmaksa. Tādēļ, iestājoties pavasarim, daudziem mazturīgajiem ir ierobežotas iespējas iegādāties visu nepieciešamo sēklu un stādu materiālu, lai vasarā varētu paši parūpēties par savu iztikšanu turpmākajā laika posmā. Aktivitātēm ir arī ilgtermiņā labums, jo ģimenes pašas mācās plānot, stādīt, ravēt, novākt, konservēt, kā arī analizēt un domāt par nākamajiem darāmiem dārza darbiem un uzlabojumiem turpmākajos gados.
Organizācijas sarūpēs sēklas, stādus un dārza kopšanas piederumus gan novada trūcīgo ģimeņu piemājas dārzu ierīkošanai, gan biedrību pārziņā esošo dārzu apstādīšanai. Visas vasaras garumā ģimenes saņems konsultācijas par dārza kopšanu, savukārt rudenī – par ražas uzglabāšanu ziemai un konservēšanu.
Turklāt ģimenes saņems arī “Saimes galda rokasgrāmatu” – palīgu ģimenēm, kā labāk saimniekot mazdārziņā. Rokasgrāmata veidota, ieklausoties Bulduru dārzkopības vidusskolas pasniedzējas Eleonoras Mārciņas padomos.
Iepriekš programmā atbalstu saņēma 15 organizācijas, kuru vadībā grūtībās nonākušās ģimenes 21 novadā saņēma sēklas, stādus un dārza kopšanas piederumus. Programmas ietvaros viena ģimene apsaimniekoja vidēji 400 kvadrātmetrus zemes. Visbiežāk ģimenes izvēlējās audzēt kartupeļus, burkānus, tomātus, sīpolus, bietes un gurķus. Kopsummā 21 novadā šos dārzeņus ģimenes izaudzēja 86 000 kilogramu apjomā. Aicinām iepazīties ar infografiku par rezultātiem. Plašāk par programmu lasiet vietnē: www.saimesgaldam.lv
2019. gadā atbalstītie projekti:
Krāslavas novada biedrība “Laimīgi Indrā” lauksaimniecības darbos iesaistīs 12 pagastā dzīvojošās ģimenes, kurās vienam vai abiem ģimenes locekļiem nav darba, bet viņi ir gatavi patstāvīgi strādāt un iekopt savu dārzu. Ģimenes saņems dažādas sēklas, stādus, darbarīkus, kuri viņiem ir visvairāk nepieciešami, un agroplēvi stādījumu apsegšanai. Biedrības pārstāvji ir pārliecināti, ka ar projekta atbalstu grūtībās nonākušās ģimenes varēs izaudzēt sev pārtiku, mācīsies pārvarēt sarežģītas dzīves situācijas, vienlaikus rādot pozitīvu piemēru citiem.
Latvijas Sarkanā Krusta Dagdas nodaļa iesaistīs 16 Dagdas, Ezernieku pagastu ģimenes, kas izteica labprātīgu vēlmi darboties savas labklājības celšanai. Dalībnieki saņems inventāru, sēklas un augļu kokus, kā arī piedalīsies grupas pieredzes apmaiņas braucienā uz saimniecībām, kur audzē tomātus un citus dārzeņus. Tas dos papildu zināšanas ģimenēm, lai varētu kvalitatīvi izaudzēt pārtiku un gūt papildu iemaņas darbam savos piemājas dārzos.
Savukārt Latvijas Sarkanā Krusta Rēzeknes nodaļa parūpēsies par līdzcilvēkiem savā reģionā. Darbos iesaistīsies Rēzeknes pilsētas 12 ģimenes. Tās saņems stādus, kokus un augļu krūmus, kā arī darbarīkus – spaiņus, grābekļus, lāpstas, kapļus, minerālmēslus u.c. būtiskas lietas. Savukārt ekskursija uz vietējo stādu audzētavu un konsultācijas ļaus ģimenēm izaudzēt pēc iespējas labāku ražu.
Siguldas biedrības „Cerību spārni” projektā 30 Siguldas novada cilvēki ar invaliditāti padomdevēja vadībā uzlabos esošās dārzkopības iemaņas un apgūs jaunas, veicot dažādus dārza darbus – augsnes sagatavošanu, sēšanu, stādīšanu, ravēšanu, augu mēslošanu u.c. Vasaras laikā viņi rūpēsies par iesēto ražu, laistot un novācot, kā arī sagatavos ziemai izaudzēto ražu. Tā tiks izlietota kopīgu ēdienreižu gatavošanā biedrības dienas centrā un grupu mājā.
Savukārt “Pestīšanas armijas” Drustu korpuss parūpēsies par 17 Drustu pagasta ģimenēm ar zemiem ienākumiem. Projekts dos viņiem iespēju izaudzēt ekoloģiski tīrus dārzeņus un saknes, ogas un augļus, ko lietot uzturā, sagatavot pārtikas uzkrājumus aukstajam periodam, tādejādi bagātinot savu ēdienkarti. Organizācija atzīst, ka programma “Pats savam saimes galdam” ir iespēja atgādināt vecajiem un iemācīt jaunajiem darba tikumu - “iedot izsalkušajiem nevis zivi, bet makšķeri”.
“Pestīšanas armijas” Bauskas korpusa projektā darbosies 32 Bauskas pilsētas un novada ģimenes ar bērniem, kā arī vēl 32 individuālas personas ar zemiem ienākumiem. Viņi audzēs dārzeņus un saknes, stādīs augļu kociņus un ogulājus. Ģimenēm ar bērniem tas būs arī kopā pavadīts laiks un tiešs vecāku piemērs bērniem dzīves prasmju ieguvē.
Pielietojot uzkrāto bagātīgo zināšanu kopumu par dārzu ierīkošanu, kopšanu, ražas saglabāšanu un izmantošanu, Dobeles novada “Selekcionāra Pētera Upīša biedrība” palīdzēs 10 grūtībās nonākušām ģimenēm. Biedrība dalīs sēklas, stādus un darba rīkus, nodrošinās konsultācijas un apmācības. Kopīgi tiks iekopti 10 mazdārziņi. “Mēs kopīgi varēsim apliecināt, ka dārzkopība ir ne tikai skaista, bet arī produktīva tautsaimniecības nozare,” pauž biedrības pārstāvji. Tiks izaudzēti gurķi, galda bietes, sīpoli, dilles, ķirbji, kabači, burkāni, redīsi, salāti, kāļi, rutki, tomāti, pupiņas, kartupeļi, zirņi.
Vecumnieku novada biedrības “Kurmenes viļņi” projekts dos iespēju ģimenēm, kurām trūks prasmju vai resursu, pašu spēkiem sagādāt pārtiku savas saimes galdam. Organizācija darbos iesaistīs 9 Vecumnieku novada Kurmenes pagasta ģimenes. Tās saņems sēklas un stādus, darbarīkus, mēslojumu un citas nepieciešamās lietas, kā arī rezultātam tiks svarīgās konsultācijas dārzkopībā un konservēšanā.
Nodibinājums “Talsu novada fonds” darbos iesaistīs Talsu, Dundagas, Rojas un Mērsraga novadu 35 sociālā riska ģimenes. Organizācijas pieredze liecina, ka ģimenēm bieži vien pietrūkst tieši zināšanu augkopībā. Tādēļ kā būtisku projekta uzdevumu nodibinājums izvirzījis iesaistīto ģimeņu informēšanu par veicamajiem darbiem konkrētajos sezonas periodos, augsnes sagatavošanu, augu stādīšanu un kopšanu. Tiks nodrošinātas agronoma konsultācijas un individuālas sarunas ar praktiskiem ieteikumiem, lai projektā saņemtās sēklas un stādi dotu pēc iespējas bagātīgāku ražu.
Skrundas novada biedrība “Ventas krasti” palīdzēs 30 ģimenēm ar bērniem, tai skaitā daudzbērnu ģimenēm, nepilnām ģimenēm, trūcīgām personām, kā arī cilvēkiem ar invaliditāti. Viņi saņems sēklas un stādus, inventāru, plēvi un minerālmēslus, apgūs un pilnveidos prasmes izaudzēt dažādus pārtikas produktus pašpatēriņam un nodrošināt to tālāko uzglabāšanu. Iesaistītie rezultātā pratīs arī pagatavot dārzeņu konservus, salātus un marinējumus. Pratīs ogas un dārzeņus pārstrādāt, iegūstot ne tikai ievārījumus un džemus, bet arī sukādes.
Savukārt “Kandavas novada Iespēju fonds” līdzdarbības pasākumos iesaistīs 20 ģimenes. Viņi iegūs sēklas un stādus mazdārziņu iekopšanai, kā arī gūs pieredzi dārzeņu audzēšanā, sagatavošanā ilgstošai uzglabāšanai. Projekta noslēgumā - Kandavas novada Miķeļdienas tirgus ietvaros - dalībnieki prezentēs savu ražu. Pasākumā varēs gan aplūkot rekordlielus dārzeņus, gan arī nodegustēt sagatavotos ziemas krājumus.
Skrundas biedrība “Mini SD” iesaistīs 7 Skrundas ģimenes un 5 Skrundas pagasta ģimenes. Viņi saņems sēklas, stādus, mēslojumu, darbarīkus. Biedrība noorganizēs arī izzinošu pasākumu un konservēšanas meistarklasi. Biedrība arī ierīkos vienu mobilo dobi. Par to rūpēsies vietējie bērni un jaunieši. Tas gan pievērsīs līdzcilvēku uzmanību projekta aktivitātēm, gan arī jau no mazotnes audzinās atbildību, patriotismu un gandarījumu par pašu rokām paveikto.
Uzziniet vairāk par iepriekš sekmīgi īstenoto projektu rezultātiem video stāstos:
- projekts "paši VARAM – paši DARĀM" Talsos,
- projekts „Pavasara diena gadu baro” Viduslatgalē,
- projekts "Dari, baudi, dalies Kandavas novadā!".