No 2017. gada 25. marta līdz 16. jūlijam Mākslas muzejā Rīgas Birža ar mecenātu Borisa un Ināras Teterevu gādību pirmo reizi Baltijas reģionā skatāma izstāde “PRADO 12 raksturi” – pasaules slavenu mākslinieku divpadsmit meistardarbi, kas Spānijas lielākajā muzejā PRADO gadsimtu laikā ir priecējuši miljoniem skatītāju.

Rīdziniekiem un Rīgas viesiem piedāvāta iespēja skatīt Paolo Veronēzes (1528-1588), Antonisa van Deika (1599–1641),  Pītera Paula Rubensa (1577-1640), Bartolomē Estevana Muriljo (1617-1682), Fransisko de Gojas (1746–1828) u.c. autoru veidotos sieviešu portretus.

PRADO kolekcijas izstāde ir mecenātu īpašais dāvinājums Latvijas valsts simtgadei. Izstādes patronese ir Latvijas eksprezidente un Madrides kluba prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

LR1 raidījums KULTŪRAS RONDO par izstādi

16. - 19. gadsimta meistardarbu izstāde “PRADO 12 raksturi” koncentrēti atsedz kolekcijas vēsturi un raksturu, kurā nenoliedzami dominē krāsās un formās izteiksmīgā spāņu māksla, ko bagātina franču, itāļu un flāmu kultūras telpas klātbūtne. Vienlaicīgi šie divpadsmit tēli atklāj ļoti sievišķīgā formā, jo izstādi veido 12 sieviešu portreti vai žanra gleznas ar reliģisku un alegorisku raksturu, kas parāda šīs tēmas plašo traktējuma iespēju, portretējamo personu sociālo stāvokli vai sievieti kā simbolu varai, elegancei, skaistumam, mātišķumam, dievbijībai vai vieglprātībai.

Šie pretmeti vai līdzības izvijas cauri gadsimtiem, kas katrs nāk ar citu skaistuma ideālu, modi un izpratni par dzīves baudīšanas attiecībām pret tikumību. Paralēli izstādē ir iespēja ieraudzīt kolekcijā esošo mākslas stilu daudzveidību, sākot no augstās renesanses, krāšņi demonstrē spāņu un flāmu baroka laiku, rokoko un aizvirzoties līdz pat 19. gadsimta reālisma paraugiem.

Aicinām noskatīties arī izstādei "PRADO 12 raksturi" veltīto sarunu ciklu "12 piektdienas vakaru personības".

“PRADO 12 raksturi” ir jaunākais un arī apjomīgākais Borisa un Ināras Teterevu fonda un Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA kopprojekts, kas turpina auglīgo sadarbību  “Rīgas Gondolas” (2012) veidošanā, franču kultūrai veltītajā izstādē “Provansas valdzinājums” (2015) un dažādo formu Borisa un Ināras Teterevu Mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE pasākumos.

Spānijas lielākais muzejs PRADO, kurš 2019. gadā svinēs jau savu 200. jubileju,  ir viena no Eiropas bagātākajām un slavenākajām mākslas krātuvēm, kas radusies uz karaļnama kolekciju bāzes. Sākotnēji, pēc karaļa Fernando VII iniciatīvas, PRADO tika veidots kā nacionālās  mākslas muzejs, bet laika gaitā spāņu mākslas kolekcijas tika papildinātas ar dažādiem izciliem citu Rietumeiropas skolu darbiem.

Pieraksties jaunumiem

Par fonda aktualitātēm visagrāk uzzināsiet, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.